PB/STUDIO prezentuje wyjątkowy projekt domu, który stanie w miejscowości tuż obok Gdańska. Jasna, duża bryła sprawia wrażenie monolitycznego, bezpiecznego schronienia.
Od inwestorów, jako wytyczną, dostaliśmy między innymi program funkcjonalny — bez większych ekstrawagancji, miał to być dom dla młodej rodziny, taras i dostępny z niego fajny ogród. Dodatkową wytyczną było miejsce do pracy z domu, na przykład na antresoli, co związane jest z ostatnio popularnym modelem pracy zdalnej. Do tego nachylona działka i gęsto zabudowana okolica” – mówi Jakub Piórkowski ze studia PB/STUDIO.
Dom JK, zdj. PB/STUDIO
Jak dodają twórcy projektu, jednym z głównych założeń projektu było połączenie tradycyjnego budownictwa z nowoczesnymi trendami architektonicznymi. Dlatego właśnie projektanci zdecydowali się na wyłożenie całej elewacji cegłą, a czterospadowego dachu – dachówką w niemal identycznym kolorze. „Chcieliśmy, aby, dzięki oszczędnej formie, wyróżniał się wśród okolicznej nieuporządkowanej i bardzo zróżnicowanej zabudowy. Ta monolityczna od strony ulicy bryła otwiera się w stronę ogrodu dzięki sporym przeszkleniom i jest dodatkowo przełamana akcentami kolorystycznymi w postaci podkreślonego wejścia do budynku czy dostawionej wiaty” – mówi Piórkowski.
Dom JK, zdj. PB/STUDIO
Jak często bywa, na drodze do realizacji projektu wymarzonego domu inwestorom i architektom stanął plan miejscowy. W tym wypadku zakładał on budowę domu z czterospadowym dachem. Aby nie zatracić zdecydowanego charakteru domu, architekci postanowili maksymalnie wyeksponować piątą elewację, dodając wyraźne, charakterne elementy, np. komin i lukarnę.
Założyciel praktyki MVRDV Winy Maas i Theobert van Boven z Van Boven Architecten, dwaj absolwenci Gymnasium Beekvliet, prowadzą transformację swojej dawnej szkoły, która znajduje się w holenderskiej wiosce Sint-Michielsgestel. Oprócz renowacji istniejącego budynku, projekt architektów zakłada dodanie kolorowej dobudówki mieszczącej nowe audytorium oraz obiekty artystyczne i kulturalne.
Już niebawem Warszawiacy wybiorą przyznają prestiżowe Nagrody Architektoniczne najlepszym budynkom i wydarzeniom w swoim mieście. Do finału dostało się osiemnastu nominowanych architektów.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną nowej wystawy, która opowie historię mieszkańców ziemi oświęcimskiej w niezwykle trudnym okresie II wojny światowej.
Choć wydaje się, że radio już dawno zostało wyparte przez telewizję i internet, wciąż są wśród nas tacy, którzy lubią spędzać czas przy odbiorniku. Ci, którzy słuchają radia, dobrze wiedzą, że obok muzyki i wiadomości w repertuarze stacji radiowych znajdują się również audycje na różnorodne, fascynujące tematy. Fundacja Bęc Zmiana zaprasza historyków sztuki, teoretyków, praktyków oraz wielbicieli architektury do udziału w konkursie na reportaż radiowy Słysz… architekturę. Tematem reportażu ma być szeroko pojęta architektura Warszawy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.