Nie żyje Tony Hunt, ikona inżynierii budowlanej
Inżynier i twórca technologii budowlanych Tony Hunt, który zaprojektowaÅ‚ budynki takie jak Sainsbury Centre, Waterloo Station i Hopkins House, zmarÅ‚ w wieku 90 lat.
Dla artysty, który - oprócz kawaÅ‚ka papieru - do stworzenia swojego dzieÅ‚a potrzebowaÅ‚ nieco betonu, dobrej jakoÅ›ci szkÅ‚a czy solidnej stali, okres siermiężnego PRL-u mógÅ‚ jawić siÄ™ jako koszmar. Jeżeli jakimÅ› cudem udaÅ‚o mu siÄ™ zgromadzić niezbÄ™dne materiaÅ‚y, na drodze stawaÅ‚o chore prawo, surowo przestrzegane przez rozroÅ›niÄ™tÄ… do granic absurdu biurokracjÄ™. W takich warunkach zbudowanie czegoÅ›, co odbiegaÅ‚o od przyjÄ™tych standardów, wymagaÅ‚o żelaznych nerwów, pasji oraz odrobiny sprytu. Dlatego popularne Igloo Witolda LipiÅ„skiego należy uznać za triumf inteligencji nad niewydolnym systemem Ludowej Polski.
Igloo usytuowane jest przy ulicy Moniuszki w charakteryzujÄ…cej siÄ™ modernistycznÄ… zabudowÄ…, zabytkowej dzielnicy WrocÅ‚awia - Zalesiu. StworzyÅ‚ go na użytek wÅ‚asny profesor architektury i byÅ‚y żoÅ‚nierz Armii Krajowej Witold LipiÅ„ski (1923 - 2005). Prace nad Igloo trwaÅ‚y trzy lata, podczas których LipiÅ„ski musiaÅ‚ zmagać siÄ™ m.in. z niedoborem odpowiednich materiaÅ‚ów budowlanych czy fatalnie wykwalifikowanymi murarzami, którzy odmówili dalszych prac przy budynku ze wzglÄ™du na jego zaawansowanie konstrukcyjne. Ponadto zmuszony byÅ‚ uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz wziąć sporÄ… pożyczkÄ™.
WykorzystujÄ…c urzÄ™dowy zapis o budynkach eksperymentalnych oraz maskujÄ…c realnÄ… powierzchniÄ™ swojego domu za pomocÄ… antresoli, projektant dopiÄ…Å‚ wreszcie swego. W 1961 r. rozpoczęła siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwa budowa, która niemal natychmiast wzbudziÅ‚a zainteresowanie lokalnej prasy oraz mieszkaÅ„ców WrocÅ‚awia.
Nie zważajÄ…c na brak jakiejkolwiek pomocy tzw. fachowców, profesor przy pomocy skonstruowanych przez siebie drewnianych narzÄ™dzi wzniósÅ‚ murowanÄ… konstrukcjÄ™, uwieÅ„czonÄ… charakterystycznÄ… kopuÅ‚Ä… o gruboÅ›ci 12 cm. Do jej wykonania użyÅ‚ cegÅ‚y rozbiórkowej pochodzÄ…cej z okolicznych poniemieckich budynków. CaÅ‚ość pokryÅ‚ papÄ… i aluminiowÄ… blachÄ…, którÄ… przetransportowaÅ‚ z placu budowy obserwatorium na Åšnieżce, zaÅ› do ocieplenia budynku wykorzystaÅ‚ rewolucyjnÄ… jak na ówczesny czas piankÄ… formaldehydowÄ….
Oparte na planie okrÄ™gu Igloo liczy 10 m Å›rednicy i ok. 75 m² parterowej powierzchni mieszkalnej, nad którÄ… znajduje siÄ™ wykonana z ażurowej kratownicy ponad trzydziestometrowa antresola, pierwotnie peÅ‚niÄ…ca funkcjÄ™ pracowni projektowej LipiÅ„skiego. Obie przestrzenie poÅ‚Ä…czone sÄ… schodami wykonanymi z pnia dÄ™bu znalezionego przez profesora w pobliskim parku. Centralnym punktem budynku jest - posiadajÄ…cy kominek - kameralny salon otoczony przez trzy skromne pokoje, Å‚azienkÄ™ oraz kuchniÄ™. Igloo nie posiada piwnicy, jest jednak poÅ‚Ä…czone z garażem, ksztaÅ‚tem przypominajÄ…cym walec.
Na tyÅ‚ach tego "domu z odzysku" znajduje siÄ™ oranżeria. Również we wnÄ™trzu niepodzielnie panuje zieleÅ„, w tym olbrzymi fikus wyrastajÄ…cy wprost z podÅ‚ogi w salonie. Symbioza betonu z roÅ›linnoÅ›ciÄ… byÅ‚a istotnÄ… częściÄ… wielu projektów LipiÅ„skiego, którego nurtowaÅ‚y również zagadnienia zwiÄ…zane z samowystarczalnoÅ›ciÄ… energetycznÄ… swoich dzieÅ‚. Po wprowadzeniu siÄ™ do Igloo, rozpoczÄ…Å‚ badania nad rozkÅ‚adem temperatury oraz wilgotnoÅ›ci w poszczególnych pomieszczeniach. InteresowaÅ‚o go stworzenie idealnego mikroklimatu budynku. Owoce tego naukowego Å›ledztwa umieÅ›ciÅ‚ w swojej pracy habilitacyjnej pt: PowÅ‚okowe formy sklepione.
WrocÅ‚awski dom wÅ‚asny LipiÅ„skiego zdawaÅ‚ siÄ™ być odpowiedziÄ… na wszechogarniajÄ…cÄ… architektonicznÄ… bezpÅ‚ciowość, nonsensowne wymogi normatywne i zbyt wysokie koszty budownictwa mieszkaniowego w Polsce Ludowej. Ten, nawet jeÅ›li do koÅ„ca zamierzony, minimalistyczny manifest indywidualizmu jest obok Domu Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym (1971) jednym z najważniejszych pomników kreatywnej powojennej architektury rodzimej.
Inżynier i twórca technologii budowlanych Tony Hunt, który zaprojektowaÅ‚ budynki takie jak Sainsbury Centre, Waterloo Station i Hopkins House, zmarÅ‚ w wieku 90 lat.
Studio Henning Larsen Architects wraz ze firmami SKALA Architects, BO-HUS, ETN Arkitekter, Autens i MOE wygrali konkurs na projekt nowej szkoÅ‚y w Sundby na Lolland-Falster w Danii. Placówka nazwana Nordic Swan Ecolabel Primary School ma na celu zapewnienie zdrowego, sprzyjajÄ…cego produktywnoÅ›ci Å›rodowiska do nauki wszystkim uczniom i nauczycielom.
Brytyjskie studio projektowe NEON zaprezentowaÅ‚o nowÄ… wersjÄ™ instalacji artystycznej Shiver House dla uÅ›wietnienia… piÄ…tych urodzin rzeźby. Shiver House zostaÅ‚ zbudowany jako kinetyczna, „zwierzÄ™ca” struktura, która porusza siÄ™ i dostosowuje do otaczajÄ…cych jÄ… warunków naturalnych.
Biuro Flower Michelin Architects podjęło siÄ™ rozbudowy i odnowienia zabytkowego domu na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Projektanci nie tylko przywrócili budynkowi dawny blask, ale również dodali do niego coÅ› od siebie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.