GC2022. Konkurs
Trwa nabór do konkursów Architecture-in-Development 2022 oraz Global Challenge 2022. Organizatorzy poszukują zrównoważonych projektów, które przedstawiają sobą nowoczesne i nietuzinkowe podejście do projektowania.
Współcześni architekci i projektanci, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów zaangażowanych społecznie, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak beton, na rzecz powrotu do drewna. Surowiec ten, pozyskiwany w etyczny sposób, nie tylko pozwala na tworzenie zrównoważonych projektów architektonicznych, ale również jest niezwykle estetyczny – drewniane budynki sprawiają wrażenie przytulnych i bliskich naturze, a co za tym idzie, przyjaznych dla człowieka. Tę ideę przyjęli również twórcy nowego budynku, który już wkrótce dołączy do kompleksu szwajcarskiego „parku innowacji”.
Studia 3XN | GXN i IB zaprojektują i wybudują nowy segment centrum biznesu Innovation Park w Ecublens w Szwajcarii. Ekotop, bo tak nazywają go twórcy, ma działać jak „ekosystem, w którym badacze, inwestorzy, studenci i obywatele mogą spotykać się w celu otwartego dialogu i debaty”. Koncepcja projektu polega na stworzeniu spokojnej i przyjemnej przestrzeni, która sprzyja namysłowi, współpracy i dobremu samopoczuciu.
„Nasz projekt podejmuje wyzwanie stawiane przez EPFL Innovation Park, aby stworzyć miejsce, które będzie miało pozytywny wpływ na społeczeństwo przez kolejne lata. Ecotope będzie miejscem, w którym powstaną niespotykane dotąd rozwiązania” – mówi Jan Ammundsen ze studia 3XN.
W drewnianym, zaprojektowanym z dbałością o dobry nastrój i zdrowie użytkowników budynku znajdą się laboratoria, sale eventowe i przestrzenie do organizacji wydarzeń oraz dysput. Otoczenie budynku zostanie obsadzone bujną roślinnością, która pozwoli użytkownikom na odzyskanie spokoju i namysł, który sprzyja inspiracjom.
Trwa nabór do konkursów Architecture-in-Development 2022 oraz Global Challenge 2022. Organizatorzy poszukują zrównoważonych projektów, które przedstawiają sobą nowoczesne i nietuzinkowe podejście do projektowania.
Studio architektoniczne Carlo Ratti Associati opublikowało projekt 218-metrowego wieżowca, który stanie w dzielnicy biznesowej Shenzhen w Chinach. Na fasadzie budynku pojawi się zróżnicowana biologicznie zieleń, która zapewni naturalną „klimatyzację” wnętrzom, a także ozdobi okolicę.
Naukowcy z Politechniki Drezdeńskiej we współpracy z niemiecką praktyką architektoniczną Henn, prezentują pierwszy na świecie betonowy budynek, który zamiast stali wykorzysta włókna węglowe.
Nazistowski obóz koncentracyjny w ukraińskim Babim Jarze nieopodal Kijowa był miejscem śmierci ok. 30 tysięcy ludzi, głównie ukraińskich Żydów. Władze Kijowa postanowiły oddać hołd pamięci zabitych poprzez stworzenie w tym miejscu Centrum Pamięci o Holokauście.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.