Citizens House

Citizens House

zdj. Archio

Citizens House to biały blok mieszkalny w Londynie, zaprojektowany przez studio Archio dla założonej niedawno wspólnoty mieszkańców Tottenham. Sześciopiętrowy budynek będzie składał się z kiludziesięciu mieszkań o przystępnych cenach, w tym od kawalerek do apartamentów trzypokojowych, z ogólnodostępnymi udogodnieniami, takimi jak wspólny ogród czy przestrzenie do pracy.

Budynek znajduje się w północnej dzielnicy Londynu, Tottenham, na obszarze, który w ostatnich latach stał się celem inwestycji deweloperskich. Jednak Archio - w przeciwieństwie do innych pracowni architektonicznych - pracowało nad projektem wraz z lokalną społecznością, aby mieć pewność, że będzie on dostępny dla mieszkańców o różnym statusie finansowym, w tym osób z zasiłkami i niskimi dochodami. Projekt zawiera mieszkania jedno- i dwupokojowe, a także kilka trzypokojowych apartamentów dla większych rodzin. Ponadto, znajdują się tam wspólne udogodnienia, takie jak przestrzeń do pracy, pomieszczenia do przechowywania rowerów, czy ogród, który zapewni dodatkową przestrzeń rekreacyjną.

zdj. Archio

Spółdzielnia, która zarządza projektem, została powołana przez grupę mieszkańców w 2016 roku, aby pomóc w zapewnieniu przystępnych cenowo mieszkań w tym rejonie Londynu. Spółdzielnia ma na celu zapewnienie stabilnych i trwałych rozwiązań mieszkaniowych dla osób z różnych warstw społecznych, a projekt Citizens House jest jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Londynie. Projektowanie budynku opierało się na idei wpasowania się w kontekst dzielnicy i stworzenia przestrzeni, która będzie sprzyjała integracji między mieszkańcami. Archio zdecydowało się na biały klinkier, który odwołuje się do tradycyjnej architektury Londynu, a także wykorzystało szereg środków mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku.

zdj. Archio

 

Citizens House to jeden z przykładów na to, jak społeczność może działać w celu zapewnienia przystępnych cenowo mieszkań w obliczu kryzysu mieszkaniowego. Projekt pokazuje, że architekci mogą współpracować z mieszkańcami i spółdzielniami, aby tworzyć budynki, które nie tylko spełniają wymagania funkcjonalne, ale także integrują społeczności i wpisują się w kontekst dzielnicy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.