
Plastikowe muzeum w Madrycie
Hiszpańskie studio architektoniczne delaVegaCanolasso prezentuje muzeum w całości wykonane z plastiku nadającego się do recyklingu. Obiekt stanął przed Reina Sofia Museum Plaza w Madrycie w Hiszpanii.
UNStudio, holenderskie biuro architektoniczne, zaprezentowało swój projekt Dadu, Muzeum Dziecięcego w Katarze. Plan został zaprezentowany podczas Biennale Architektury w Wenecji. Muzeum jest jednym z wielu katarskich projektów, które ujrzały światło dzienne podczas tegorocznej wystawy. Znalazły się tam również budynki zaprojektowane przez chilijską praktykę Elemental, holenderskie studio OMA i szwajcarską firmę Herzog & de Meuron. Wystawa przedstawiająca prace wymienionych studiów nosi tytuł Building a Creative Nation.
Muzeum Dadu, co oznacza zabawę po arabsku, będzie skierowane do dzieci w wieku do 11 lat. Aby pomieścić wszystkie potrzebne muzeum przestrzenie, UNStudio zaprojektowało budynek złożony z serii połączonych blokowatych form, ułożonych w okręgu wokół zadaszonego foyer. Układ ten został zainspirowany układem tradycyjnych, regionalnych wiosek i został zaprojektowany tak, aby stać się bezpiecznym, komfortowym i nowoczesnym miejscem spotkań.
O projekcie Muzeum Dadu opowiada współzałożyciel UNstudio Ben van Berkel w rozmowie z dziennikarzami z portalu Dezeen. "Muzeum zostało zaprojektowane tak, by odzwierciedlać to, jak rozwijają się stare wioski w Doha. Jest w nim centralne patio i miejsce dla rodziców na jego obrzeżach. Dzięki temu dzieci mogą bawić się na jego środku i czuć się bezpiecznie, ponieważ rodzice są blisko. Może nie zawsze mogą ich zobaczyć, ale mogą słyszeć ich lub zawołać" - opowiada. Koncept miejsca, w którym dzieci mogą pozwolić sobie na samodzielną zabawę bez asysty dorosłych, mając jednocześnie zapewniony ich nadzór, zapewni wyjątkowe doświadczenia odwiedzającym muzeum rodzinom.
Wokół tego centralnego, oświetlonego od góry miejsca znajdzie się seria tematycznych galerii umieszczonych w blokowatych formach wraz z restauracją, kawiarnią i pokojami aktywności. Każda z galerii będzie zawierała interaktywne wystawy poświęcone takim tematom jak nauka, zrównoważony rozwój i historia Doha. "Różnorodne stymulujące, interaktywne i dostępne doświadczenia wewnętrzne i zewnętrzne zapewnią rodzinom możliwości zabawy i uczenia się razem" - powiedział dyrektor Dadu, Muzeum Dziecięcego w Katarze Essa Al Mannai.
Hiszpańskie studio architektoniczne delaVegaCanolasso prezentuje muzeum w całości wykonane z plastiku nadającego się do recyklingu. Obiekt stanął przed Reina Sofia Museum Plaza w Madrycie w Hiszpanii.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała polska lista projektów nominowanych przez SARP do prestiżowej nagrody architektonicznej European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022. W konkursie weźmie udział 20 wyjątkowych projektów z polskiego podwórka. Ich listę znajdziecie poniżej.
Kolektyw Mutual Atelier wygrał konkurs na projekt nowego Placu Centralnego w Rahovcu w Kosowie. Projekt został wybrany przez jury ze względu na kreatywne i ponadczasowe rozwiązania formalne. Jak mówią twórcy, ich projekt miał na celu zachowanie i podkreślenie wyjątkowej tożsamości centrum miasta i zaktywizowanie mieszkańców miasta do wkładu w rozwój życia publicznego i kulturalnego.
Przedstawiamy odważny i oryginalny projekt polskiego studia Autograf. Stworzony przez zespół architektów dom jednorodzinny zdaje się zaprzeczać prawom fizyki. W opublikowanych przez studio materiałach silnie zaznaczono inspirację słowem, zwłaszcza poetyckim.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.