Dadu. Muzeum dla dzieci w Katarze

Dadu. Muzeum dla dzieci w Katarze

Dadu, zdj. UNStudio

UNStudio, holenderskie biuro architektoniczne, zaprezentowało swój projekt Dadu, Muzeum Dziecięcego w Katarze. Plan został zaprezentowany podczas Biennale Architektury w Wenecji. Muzeum jest jednym z wielu katarskich projektów, które ujrzały światło dzienne podczas tegorocznej wystawy. Znalazły się tam również budynki zaprojektowane przez chilijską praktykę Elemental, holenderskie studio OMA i szwajcarską firmę Herzog & de Meuron. Wystawa przedstawiająca prace wymienionych studiów nosi tytuł Building a Creative Nation.

Muzeum Dadu, co oznacza zabawę po arabsku, będzie skierowane do dzieci w wieku do 11 lat. Aby pomieścić wszystkie potrzebne muzeum przestrzenie, UNStudio zaprojektowało budynek złożony z serii połączonych blokowatych form, ułożonych w okręgu wokół zadaszonego foyer. Układ ten został zainspirowany układem tradycyjnych, regionalnych wiosek i został zaprojektowany tak, aby stać się bezpiecznym, komfortowym  i nowoczesnym miejscem spotkań.

Dadu, zdj. UNStudio

 

O projekcie Muzeum Dadu opowiada współzałożyciel UNstudio Ben van Berkel w rozmowie z dziennikarzami z portalu Dezeen. "Muzeum zostało zaprojektowane tak, by odzwierciedlać to, jak rozwijają się stare wioski w Doha. Jest w nim centralne patio i miejsce dla rodziców na jego obrzeżach. Dzięki temu dzieci mogą bawić się na jego środku i czuć się bezpiecznie, ponieważ rodzice są blisko. Może nie zawsze mogą ich zobaczyć, ale mogą słyszeć ich lub zawołać" - opowiada. Koncept miejsca, w którym dzieci mogą pozwolić sobie na samodzielną zabawę bez asysty dorosłych, mając jednocześnie zapewniony ich nadzór, zapewni wyjątkowe doświadczenia odwiedzającym muzeum rodzinom.

Dadu, zdj. UNStudio

 

Wokół tego centralnego, oświetlonego od góry miejsca znajdzie się seria tematycznych galerii umieszczonych w blokowatych formach wraz z restauracją, kawiarnią i pokojami aktywności. Każda z galerii będzie zawierała interaktywne wystawy poświęcone takim tematom jak nauka, zrównoważony rozwój i historia Doha. "Różnorodne stymulujące, interaktywne i dostępne doświadczenia wewnętrzne i zewnętrzne zapewnią rodzinom możliwości zabawy i uczenia się razem" -  powiedział dyrektor Dadu, Muzeum Dziecięcego w Katarze Essa Al Mannai. 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.