Platforma UNI zaprasza wszystkich chÄ™tnych do udziaÅ‚u w konkursie Dare. Zadaniem uczestników bÄ™dzie zaprojektowanie centrum różnorodnoÅ›ci biologicznej.
Kiedy architekt Louis Sullivan ukuÅ‚ zasadÄ™ „forma podąża za funkcjÄ…”, nie wszyscy zdawali sobie sprawÄ™, że stanie siÄ™ ona jednÄ… z gÅ‚ównych zasad, którymi kieruje siÄ™ zawód architekta. Poleganie architektów na tej ideologii jest zrozumiaÅ‚e, ponieważ wyznacza ona jasno priorytety w projektowaniu. „Forma podąża za funkcjÄ…” oznacza to, że ​​projekt musi być solidny, użyteczny i jednoczeÅ›nie piÄ™kny, ale pozbawiony niepotrzebnych dekoracyjnych elementów. WedÅ‚ug Sullivana zasada ta musiaÅ‚a być przestrzegana zawsze, bez wyjÄ…tku, ponieważ wynika z praw natury.
Chociaż ten sposób myÅ›lenia zyskaÅ‚ na popularnoÅ›ci w okresie modernizmu, nadal jest przedstawiany jako podstawowa zasada w architekturze. Czy „forma podąża za funkcjÄ…” jest imperatywem idealnego projektu?” – pytajÄ… organizatorzy konkursu Dare.
Wyzwaniem w konkursie jest zaprojektowanie naturalnego centrum różnorodnoÅ›ci biologicznej, które jest zbudowane zgodnie z zasadÄ… „funkcja podąża za formÄ…”. Może być ono inspirowane formÄ… dowolnego elementu wystÄ™pujÄ…cego w naturze. Celem konkursu, jak twierdzÄ… organizatorzy, jest zrozumienie, w jaki sposób można praktykować architekturÄ™ poza narzuconymi jej zasadami.
Konkurs adresowany jest do zawodowych architektów, a także do studentów i miÅ‚oÅ›ników projektowania. Do wygrania sÄ… nagrody pieniężne. WiÄ™cej informacji znajdziecie na stronie organizatora.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.