Data Landscape. Konkurs

Data Landscape. Konkurs

Materiały organizatora

Data Landscape to konkurs mający na celu wybranie najlepszego projektu współczesnego centrum danych. Zadaniem uczestników będzie przemyślenie tej stosunkowo nowej formy architektonicznej i zaproponowanie atrakcyjnej wizji przebudowy starego bunkra.

Metaverse, awatar, kryptowaluty. Świat cyfrowy jest tak samo realny jak świat materialny. Bez względu na to, jaką aktywność prowadzimy online, jej ostatecznym i jednoznacznym śladem w świecie empirycznym będą dane. Pomimo pozornej zmienności dane cyfrowe mają głęboko materialne korzenie. Do ich przechowywania potrzebne są fizyczne przestrzenie, potrzebne są technologie do ich zabezpieczania, a dostęp do nich wymaga ogromnych ilości energii” – piszą organizatorzy konkursu, zwracając uwagę na podobieństwo architektury świata cyfrowego do namacalnej architektury w świecie fizycznym.

Przez długi czas centra danych uważano raczej za infrastrukturę niż za architekturę. Jednak liczne eksperymenty pokazują, że centra danych mogą stać się wizytówkami nowoczesnych miast. Mogą też być okazją do ponownego wykorzystania opuszczonych budynków. Tak właśnie jest w przypadku dawnego bunkra wojskowego w pobliżu Wenecji. Jest to architektura uważana za trudną do ponownego wykorzystania ze względu na obecność segmentów izolacyjnych i przestrzeni podziemnych, które zręczny architekt przekuje w doskonałe przestrzenie służące do przechowywania danych.

Konkurs ma celu zebranie projektów centrów danych nowej generacji, które wpasowują się w krajobraz, tworząc wspaniałe formy i przywracając funkcjonalność nieużytkom.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.