Data Landscape to konkurs majÄ…cy na celu wybranie najlepszego projektu wspóÅ‚czesnego centrum danych. Zadaniem uczestników bÄ™dzie przemyÅ›lenie tej stosunkowo nowej formy architektonicznej i zaproponowanie atrakcyjnej wizji przebudowy starego bunkra.
Metaverse, awatar, kryptowaluty. Åšwiat cyfrowy jest tak samo realny jak Å›wiat materialny. Bez wzglÄ™du na to, jakÄ… aktywność prowadzimy online, jej ostatecznym i jednoznacznym Å›ladem w Å›wiecie empirycznym bÄ™dÄ… dane. Pomimo pozornej zmiennoÅ›ci dane cyfrowe majÄ… głęboko materialne korzenie. Do ich przechowywania potrzebne sÄ… fizyczne przestrzenie, potrzebne sÄ… technologie do ich zabezpieczania, a dostÄ™p do nich wymaga ogromnych iloÅ›ci energii” – piszÄ… organizatorzy konkursu, zwracajÄ…c uwagÄ™ na podobieÅ„stwo architektury Å›wiata cyfrowego do namacalnej architektury w Å›wiecie fizycznym.
Przez dÅ‚ugi czas centra danych uważano raczej za infrastrukturÄ™ niż za architekturÄ™. Jednak liczne eksperymenty pokazujÄ…, że centra danych mogÄ… stać siÄ™ wizytówkami nowoczesnych miast. MogÄ… też być okazjÄ… do ponownego wykorzystania opuszczonych budynków. Tak wÅ‚aÅ›nie jest w przypadku dawnego bunkra wojskowego w pobliżu Wenecji. Jest to architektura uważana za trudnÄ… do ponownego wykorzystania ze wzglÄ™du na obecność segmentów izolacyjnych i przestrzeni podziemnych, które zrÄ™czny architekt przekuje w doskonaÅ‚e przestrzenie sÅ‚użące do przechowywania danych.
Konkurs ma celu zebranie projektów centrów danych nowej generacji, które wpasowujÄ… siÄ™ w krajobraz, tworzÄ…c wspaniaÅ‚e formy i przywracajÄ…c funkcjonalność nieużytkom.
Na zwyciÄ™zców czekajÄ… nagrody pieniężne. WiÄ™cej informacji znajdziecie na stronie organizatora.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.