Amerykańskie studio architektoniczne SOM stworzyło projekt samodzielniej wentylowanej, modułowej sali lekcyjnej z wysokim sufitem dla szkół potrzebujących tymczasowego miejsca do prowadzenia zajęć. Koncepcja nazwana School/House zaoferuje szkołom bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych sal lekcyjnych, pozwalając z łatwością zachować społeczny dystans między uczniami, tak ważny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz innych chorób zakaźnych.
Zaprojektowaliśmy School/House, aby zająć się dwiema kluczowymi obecnie kwestiami: pilną potrzebą tymczasowej dodatkowej przestrzeni edukacyjnej w odpowiedzi na obostrzenia przy pandemii oraz ulepszeniem istniejących tymczasowych sal lekcyjnych, aby stworzyć miejsce sprzyjające nauczaniu i przyjmowaniu wiedzy” - mówi Jon Cicconi, zastępca dyrektora w SOM.
Modułowe sale lekcyjne są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczne środowisko do nauki w pomieszczeniach dla maksymalnie 25 uczniów w odległości 1,8 metra (sześć stóp) od siebie lub dla maksymalnie 50 uczniów w przypadku, gdy nie będzie konieczne zachowywanie dystansu społecznego. Jak mówia twórcy projektu, większe wysokości sufitu poprawiają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a dostęp do naturalnego światła i widoków zza okna zapewnia bardziej „ludzką” przestrzeń dla uczniów i nauczycieli.
„Jeśli nauczyliśmy się czegokolwiek z tej pandemii, to tego, że wszystkie szkoły potrzebują teraz więcej miejsca” - wyjaśnił Cicconi. „Mając to na uwadze, Schood/House został zaprojektowany z myślą o wszelkiego rodzaju szkołach, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich - nie jako trwałe rozwiązanie w zakresie rozbudowy kampusu, ale w celu zaspokojenia rzeczywistych i pilnych potrzeb szkół” – dodaje.
Brytyjskie studio Heatherwick prezentuje ukończony projekt szklarni, która powstała na terenie kilkusetletniej posiadłości. Forma pawilonu i otaczającego go ogrodu odwołują się do złotego wieku brytyjskiego handlu.
W mieście Hida w Japonii powstanie nowy budynek uniwersytetu, który połączy lokalne, tradycyjne motywy charakterystyczne dla japońskiej wsi i nowoczesność rodem z wielkiego miasta. Obła, harmonijna forma powstanie w malowniczym otoczeniu pól
Studio Skidmore, Owings & Merrill zaproszone do udziału w 17. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, zaprezentowało wizję księżycowej wioski – Life Beyond Earth. Jest to kolejny projekt badający możliwości teraformacji innych planet przez człowieka. Twórcy projekty przedstawili plan zrównoważonego ekosystemu, który wspierałby obecność człowieka na Księżycu.
Firma Yves Béhar ujawniła koncepcję największego na świecie podwodnego laboratorium zaprojektowanego specjalnie dla badacza oceanów i twórcy filmów dokumentalnych Fabiena Cousteau. Nowa podwodna stacja, nazwana przez twórców Proteus, ma być nową filią organizacji Fabien Cousteau Ocean Learning Centre, której głównym zadaniem jest badanie czynników, które zagrażają życiu w oceanach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.