Dom Bezgraniczny. Projekt Pracowni 111

Dom Bezgraniczny. Projekt Pracowni 111

Dom Bezgraniczny, zdj. Pracownia 111

Biuro architektoniczne Pracownia 111 prezentuje projekt Domu Bezgranicznego. Wizja oryginalnego budynku jednorodzinnego, która powstawała w latach 2019 – 2021, zachwyca zestawieniem monolitycznej bryły z subtelnymi elementami.

Projekt powstaje w dzielnicy modernistycznych domów – kostek, charakteryzujących się unikalnym, surowym charakterem. Dom Bezgraniczny powraca do tej niezwykle popularnej w czasach PRL-u formy poprzez ciężką bryłę, która definiuje górną część budynku, redefiniując archetyp współczesnego domu jednorodzinnego – jasnej i przestronnej bryły z obszernymi przeszkleniami. „W czasach, w których proste bryły i duże okna stały się modnym standardem, w nowym projekcie wracamy do modernistycznych źródeł, ponawiamy znane pytania i weryfikujemy utarte odpowiedzi” – opisują swoją wizję architekci ze studia Pracownia 111.

Dom Bezgraniczny, zdj. Pracownia 111

 

„Dom Bezgraniczny ma brutalnie syntetyczną formę: ciężki, milczący blok, jakby nonszalancko ułożony na delikatnej strukturze z drewna i szkła. Jednak nie jest to architektura stricte minimalistyczna - przynajmniej w popularnym, stylistycznym rozumieniu tego określenia. Tematem projektu nie jest prezencja bryły, lecz odczuwanie domu jako miejsca - a raczej grupy miejsc o odmiennym oddziaływaniu. Tu materiał staje się tworzywem ważniejszym od formy, a wręcz tę formę determinującym” – dodają.

Dom Bezgraniczny, zdj. Pracownia 111

 

Nazwę budynku architekci tłumaczą jako odniesienie do obowiązującego obecnie trendu „zacierania granic” pomiędzy wnętrzami a otoczeniem. W projekcie Pracowni 111 słowo „granica” nie istnieje. „[…] rezygnujemy z ich stawiania, cofając się do pustej kartki z obrysem parceli. W myśl starej, modernistycznej zasady, plan jest otwarty. Jednak tu całą powierzchnię działki traktujemy jako rzut parteru. Ogród staje się więc integralną, wewnętrzną częścią tego rzutu, a rolę zewnętrznych ścian domu pełni zieleń okalająca teren” – możemy przeczytać na stronie studia.

Dom Bezgraniczny, zdj. Pracownia 111

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.