The Mushroom, czyli Dom Grzyb w lasach Jiangxi

The Mushroom, czyli Dom Grzyb w lasach Jiangxi

The Mushroom, zdj. ZJJZ Architecture Practice

Szanghajskie studio architektoniczne ZJJZ Architecture Practice ukończyło budowę drewnianego domu w kształcie grzyba. Oryginalna konstrukcja stanęła w sosnowym lesie w regionie Jiangxi w Chinach. Projekt The Mushroom ma być symbolem związku architektury i środowiska naturalnego.

Drewniany dom o łącznej powierzchni 50 metrów kwadratowych składa się z dwóch prostych brył, kontrastujących ze sobą formą. „Trzon”, w którym znajduje się wejście do domu ma geometryczną, kanciastą formę prostopadłościanu, natomiast przyległy do niego „kapelusz” jest obłą konstrukcją przykrytą dachem w kształcie stożka. Elementy, choć bardzo różne, tworzą spójną całość o nieco organicznym charakterze.

The Mushroom, zdj. ZJJZ Architecture Practice

 

Wnętrze domu w całości zostało obłożone jasnym, klasycznym drewnem. Wrażenie ciepła i przytulności wzmagają proste, bezpretensjonalne meble. Wystrój doskonale rezonuje z pięknem naturalnego środowiska, dzięki wykorzystaniu naturalnych kolorów, kształtów i materiałów. Poziome okno umieszczone w okrągłej części roztacza panoramiczne widoki na malowniczą przestrzeń dookoła. Na poddaszu zaaranżowano przestrzeń dla dzieci, połączoną z salonem niewielkimi schodami, natomiast w prostokątnej bryle – niewielką, lecz wygodną łazienkę oraz pomieszczenia gospodarcze.

The Mushroom, zdj. ZJJZ Architecture Practice

 

Okrągły świetlik umieszczony pod dachem, wprowadza do wnętrza element gry światła i cienia. Architekci postawili na ten element architektoniczny, aby nadać domowi w lesie jeszcze więcej poetyckiego i magicznego charakteru, sprzyjającemu relaksowi i medytacji.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.