Kolejny laur dla polskiej architektury współczesnej. Projekt Jakuba Szczęsnego został wpisany na prestiżową listę Iconic Houses.
Wypełnić szczeliny miasta
Dom Kereta powstał na warszawskiej Woli w roku 2012. Został zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Architekt, poruszony różnorodnością architektury Warszawy, w której odbijają się jej tragiczne losy, stworzył małą przestrzeń mieszkalną, „wciśniętą” między blok z czasów PRL-u i kamienicę, wypełniając tym samym pęknięcie w tkance miasta. Do współtworzenia instalacji designer zaprosił także Etgara Kereta, polsko–izraelskiego poetę, prozaika i reżysera, który został pierwszym lokatorem i gospodarzem Domu. Oprócz niego pomieszkują tam i tworzą artyści z całego świata. Oczywiście – pojedynczo.
„Jakub Szczęsny postanowił wypełnić (…) szczelinę, przywrócić jej istnienie tworząc w niej w pełni funkcjonalną przestrzeń do życia oraz zapraszając osobę, która będzie o tą przestrzeń dbała. Architekt zaprojektował Dom, który mimo swojej mikro skali wynikającej z rozmiarów działki, jest funkcjonalną przestrzenią - miejscem do zamieszkiwania, które mimo zmieniającej się ciągle architektury domów i mieszkań ma wciąż ten sam cel przebywania w oswojonej przestrzeni. Szczęsny zapraszając do Domu izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, Etgara Kereta, nadał temu miejscu jeszcze jedną funkcję - funkcję pracowni” – możemy przeczytać na stronie internetowej Domu.
Domy–Ikony
Wyróżnione miejscem na liście zostały już dwie realizacje z naszego rodzimego podwórka – willa przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi oraz dom Hansenów w Szuminie. Teraz dołączy do nich również projekt Szczęsnego. Nic dziwnego. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom projektanta ta trzypoziomowa instalacja, pomimo swoich mikroskopijnych rozmiarów, jest komfortowym miejscem do życia i tworzenia.
Dom Kereta jest miejscem otwartym dla zwiedzających. Więcej na stronie: domkereta.pl
Miasto Helsinki ogłosiło White Arkitekter i K2S Architects zwycięzcami konkursu na projekt nowego centrum kulturalnego na nabrzeżu w dzielnicy Makasiiniranta w południowym porcie w Helsinkach. Projekt nazwany Saaret, czyli Wyspy, ma na celu rozwój kultury w mieście i zachęcenie mieszkańców do jej współtworzenia.
ODA New York ujawniła projekt 300 West Broward Blvd, nowej wieży mieszkalnej, która powstanie w Fort Lauderdale na południu Florydy. 38-piętrowa wieża, która jest pierwszym projektem firmy w tym regionie Stanów Zjednoczonych, będzie pełnić funkcję nowego punktu orientacyjnego w dzielnicy.
Sąd Apelacyjny w Warszawie, Województwo Mazowieckie oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają architektów do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Inwestycji ”Budowa budynku dla potrzeb Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz budowa siedziby dla wojewódzkich jednostek organizacyjnych, wojewódzkich osób prawnych, a także spółek w których Województwo Mazowieckie posiada udziały lub akcje, na nieruchomości przy ul. Świętojerskiej 9 w Warszawie”.
Interdyscyplinarny zespół projektowy pod kierownictwem praktyki architektonicznej Grimshaw, został wybrany zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt Shenzhen Airport East Integrated Transport Hub. Dzięki nowemu elementowi lotniska podróżni będą mieli łatwy dostęp do środków transportu publicznego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.