Ekologiczny projekt studia Grimshaw dla lotniska w Shenzhen
Ekologiczny projekt studia Grimshaw dla lotniska w Shenzhen
Interdyscyplinarny zespół projektowy pod kierownictwem praktyki architektonicznej Grimshaw, został wybrany zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt Shenzhen Airport East Integrated Transport Hub. Dzięki nowemu elementowi lotniska podróżni będą mieli łatwy dostęp do środków transportu publicznego.
Jury konkursu, w skład którego weszło trzynastu wybitnych architektów i urbanistów, szczególnie zwracało uwagę na niezwykle ważne w tego rodzaju inwestycjach intuicyjny rozkład przestrzeni i bezpieczeństwo. Jednym z głównych kryteriów oceny nadesłanych do konkursu projektów było również to, czy spełniają one wymagania zrównoważonego budownictwa.
Zwycięski projekt Shenzhen Transport Hub, zainspirowany drzewem namorzynowym, zapewni podróżnym bezproblemowe przemieszczanie się między lotniskiem, dworcem kolejowym, przystankami autobusowymi i innymi środkami transportu miejskiego. Ponadto będzie miał on potencjał ekologiczny i społeczny. Utworzenie wygodnych węzłów komunikacyjnych ma bowiem przekształcić obszar terminalu wschodniego w tętniącą życiem dzielnicę handlowo-kulturalną.
Projektując, architekci odwołali się do motywu drzewa namorzynowego, charakterystycznego dla regionu Shenzhen, posiadającego dodatkowo właściwości, które pozwalają na pochłaniania dużych ilości dwutlenku węgla. Kształty drzewa były inspiracją do stworzenia architektonicznych krzywizn, a jego przydatność środowisku skłoniła zespół do stworzenia zielonych, bioróżnorodnych połaci, przecinających architekturę nowej dzielnicy. Jako, że rozwiązania ekologiczne były dla twórców projektu priorytetem, mają oni nadzieję, że ich wizja uzyska ocenę LEED Platinum.
SARP i Politechnika Krakowska zaprasza architektów i projektantów do nadsyłania propozycji rewitalizacji przedpola Wydziału Architektury! Projekty mają nawiązywać do historii uczelni, jednocześnie wpisując się w nowoczesne trendy w projektowaniu.
W stolicy Polski powstanie kolejny park miejski – Park Naturalny Golędzinów. Mieszkańcy Warszawy oraz turyści będą mogli skorzystać z możliwości spędzenia czasu w otoczeniu malowniczej natury na Golędzinowie.
Interdyscyplinarny zespół kierowany przez studio Carlo Ratti Associati opublikował plany wysp dla Helsinki Energy Challenge. Projekt zatytułowany Hot Heart, opierający się na basenach akumulacyjnych, ma posłużyć jako centrum rekreacji i bioróżnorodności.
W odpowiedzi na przeludnienie Zielonej Planety, powoli następujące zmiany klimatyczne i prawie całkowite wykorzystanie zasobów Ziemi, innowacyjne studio Framlab stworzyło Glasir, system rolnictwa miejskiego. „Wyrastające” z miejskiej tkanki drzewka mają zapewnić mieszkańcom stały dostęp do niedrogich lokalnych warzyw i owoców.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.