Nowy projekt kulturalny w Helsinkach

Nowy projekt kulturalny w Helsinkach

Saaret, zdj. White Arkitekter i K2S Architects

Miasto Helsinki ogłosiło White Arkitekter i K2S Architects zwycięzcami konkursu na projekt nowego centrum kulturalnego na nabrzeżu w dzielnicy Makasiiniranta w południowym porcie w Helsinkach. Projekt nazwany Saaret, czyli Wyspy, ma na celu rozwój kultury w mieście i zachęcenie mieszkańców do jej współtworzenia.

Głównym celem konkursu było stworzenie wartościowego nadmorskiego obszaru rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych. Zwycięska propozycja uwzględniała zarówno wartość historyczną, jak potencjał kulturowy tego obszaru. Projekt zachowuje perły architektury, które znajdują się w pobliżu, takie jak Stara Hala Targowa, Terminal Olympia i budynek Satamatalo, dodając do nich budynek o nowoczesnym charakterze.

Saaret, zdj. White Arkitekter i K2S Architects

 

Połączenia między środowiskiem naturalnym a architekturą były kluczowym aspektem projektu. Łączy się do z dążeniami władz miasta do osiągnięcia przez Helsinki neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby to osiągnąć, zastosowano w projekcie inteligentne i zrównoważone metody budowlane.

Saaret, zdj. White Arkitekter i K2S Architects

 

Teren o powierzchni 83 000 metrów kwadratowych obejmuje również teren zarezerwowany pod budowę nowego muzeum architektury i designu. Instytucja połączy istniejące muzea - Muzeum Architektury Fińskiej i Muzeum Wzornictwa.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.