Drewno i architektura. Konkurs
Organizatorzy konkursu Archi+Wood zapraszają projektantów i architektów do udziału w rywalizacji na najlepszy projekt z użyciem drewna. Autorzy najlepszych prac zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi.
Miasto Helsinki ogłosiło White Arkitekter i K2S Architects zwycięzcami konkursu na projekt nowego centrum kulturalnego na nabrzeżu w dzielnicy Makasiiniranta w południowym porcie w Helsinkach. Projekt nazwany Saaret, czyli Wyspy, ma na celu rozwój kultury w mieście i zachęcenie mieszkańców do jej współtworzenia.
Głównym celem konkursu było stworzenie wartościowego nadmorskiego obszaru rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych. Zwycięska propozycja uwzględniała zarówno wartość historyczną, jak potencjał kulturowy tego obszaru. Projekt zachowuje perły architektury, które znajdują się w pobliżu, takie jak Stara Hala Targowa, Terminal Olympia i budynek Satamatalo, dodając do nich budynek o nowoczesnym charakterze.
Połączenia między środowiskiem naturalnym a architekturą były kluczowym aspektem projektu. Łączy się do z dążeniami władz miasta do osiągnięcia przez Helsinki neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby to osiągnąć, zastosowano w projekcie inteligentne i zrównoważone metody budowlane.
Teren o powierzchni 83 000 metrów kwadratowych obejmuje również teren zarezerwowany pod budowę nowego muzeum architektury i designu. Instytucja połączy istniejące muzea - Muzeum Architektury Fińskiej i Muzeum Wzornictwa.
Organizatorzy konkursu Archi+Wood zapraszają projektantów i architektów do udziału w rywalizacji na najlepszy projekt z użyciem drewna. Autorzy najlepszych prac zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi.
Jak doskonale wiadomo, branża modowa jest jedną z gałęzi gospodarki, które wyjątkowo mocno uderzają w dobro środowiska. Masowa produkcja ubrań pochłania ogromne ilości surowców z nieodnawialnych źródeł, a ich prezentacja i dystrybucja produkuje tony toksycznych odpadów, przez często pada ofiarą krytyki środowisk proekologicznych. Konkurs WEAVE 2.0 ma na celu znalezienie optymalnych rozwiązań, które popchną modę w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Chylimy głowy nad tempem rozwoju regionu Shenzhen w Chinach. Do rozbudowy kolejnych dzielnic władze angażują architektów światowej sławy, których projekty wyznaczają nową jakość na rynku architektonicznym. Najnowszym „nabytkiem” Shenzhen będzie konserwatorium muzyczne zaprojektowane przez studio Miralles Tagliabue EMBT.
Bezdomność jest problemem, którego obywatele wysoko rozwiniętych, dostatnich państw nie chcą zauważać. Na całym świecie żyją jednak setki tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową, a wśród nich znajdują się także dzieci i młodzież. Pozbawieni opieki, środków do życia i pomocy psychologicznej młodzi ludzie nie mają szans na edukację i godny start w dorosłość. Walcząca z problemem bezdomności organizacja Unfuse zaprasza mianowanych architektów oraz studentów architektury i projektowania do udziału w konkursie na projekt schroniska młodzieżowego Safehouse.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.