Inwestycja Dom rozcięty / POZ_4 otrzymała główną nagrodę w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” w tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP. Dom projektu pracowni PL.ARCHITEKCI zachwycił jurorów niebanalnymi rozwiązaniami zorientowanymi na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców.
Za projekt Domu rozciętego odpowiadają architekci z pracowni PL.ARCHITEKCI - Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, Monika Kuszyńska oraz Agnieszka Jurenko. Dom, który powstał w jednej z dzielnic Poznania, zamieszkuje czteroosobowa rodzina, do której potrzeb zostały dostosowane funkcje budynku.
Inwestorzy pragnęli jasnego, przestronnego domu, który będzie jednocześnie przytulny, ciepły i bezpieczny. Z zewnątrz prosta bryła postawiona na niewielkiej działce sprawia wrażenie monolitycznej i ciężkiej. Okna, choć duże, zajmują niewielką część elewacji, przez co można odnieść wrażenie, że wnętrze domu jest niezbyt dobrze oświetlone. Nic bardziej mylnego. W dachu Domu rozciętego umieszczono świetlik o szerokości 2,5 metra, dzięki któremu w budynku jest jasno przez cały dzień. Na uwagę zasługuje również podział pięter - architekci podzielili je tak, aby światło ze świetlika docierało do wszystkich części domu.
Wnętrza domu zostały utrzymane w stonowanych barwach. Królują w nich beże, czerń, szarości i brązy. Dzięki tak harmonijnemu doborowi kolorów, dom zdaje się niezwykle przytulny, stanowiąc spokojną przystań, do której domownicy mogą powracać po dniu pełnym wyzwań.
Architekci Asif Khan i Theaster Gates przedstawili swoją wizję transformacji nabrzeża w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Projekt ma na celu przekształcenie terenów portowych w komfortowe i atrakcyjne przestrzenie publiczne, służące mieszkańcom i turystom.
Royal Institute of British Architects ogłosił Hackney School of Food, projekt studia Surman Weston, laureatem nagrody Stephen Lawrence Prize 2022. W walce o główną nagrodę stanęły realizacje architektoniczne o budżecie mniejszym niż 1 milion funtów.
Studio architektoniczne AL_A ukończyło budowę dwóch nowych budynków dla Wadham College na Oxford University. Za projekt odpowiada główna architektka i założycielka studia AL_A, Amanda Levete, laureatka architektonicznej nagrody Stirling.
Pracownia architektury krajobrazu NArchitekTURA wykorzystała 40 płyt z szarego piaskowca do stworzenia parku pamięci na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Projekt ma na celu upamiętnienie tragicznej historii polskich Żydów zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.