Dom jak aztecka piramida. Projekt Tomoaki Uno Architects

Dom jak aztecka piramida. Projekt Tomoaki Uno Architects

Takamine-cho House, zdj. Yasuo Hagiwara

Tomoaki Uno Architects przedstawia projekt wyjątkowego domu jednorodzinnego Takamine-cho, który powstał w Nagoi w Japonii. Budynek zainspirowała forma azteckiej piramidy Tenayuca, znajdującej się w Dolinie Meksyku.

Inwestor, który zgłosił się do praktyki Tomoaki Uno Architects, chciał zbudować dom z suchego kamienia przy użyciu tradycyjnych metod. W Japonii metoda ta wykorzystywana była zazwyczaj do wznoszenia fundamentów dużych budowli i murów, dlatego stanowiła wyzwanie dla architektów, którzy jednak postanowili podjąć się tego niestandardowego zadania.

Takamine-cho House, zdj. Yasuo Hagiwara

 

„Czułem się nieco nieswojo i dziwnie, używając tradycyjnego japońskiego muru jako części budynku o innym przeznaczeniu” – przyznaje Tomoaki Uno. „Nie mogłem pozbyć się przykrego uczucia, że ​​niszczę tradycję, więc spędziłem dużo czasu próbując prawdziwie zaangażować się w ten projekt. Z impasu wyrwała mnie dopiero inspiracja azteckimi piramidami”.

Takamine-cho House, zdj. Yasuo Hagiwara

 

Znajdująca się po jednej stronie domu forma przypominająca piramidę sąsiaduje z centralnym dziedzińcem i ogrodem, wokół którego zaaranżowano przestrzeń. Architekt chciał stworzyć wrażenie otwartego na okolicę domu, który jednocześnie nie traci na istotnej dla mieszkańców prywatności. Budynek ma dwa piętra. Na dole znajdują się prywatne pokoje i garaż, zaś na górze – salon, jadalnia i kuchnia z widokiem na dziedziniec. Wnętrza domu zostały utrzymane w minimalistycznym, lecz przytulnym stylu. 

Takamine-cho House, zdj. Yasuo Hagiwara

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.