Części z nas słowa „dom naturalny” skojarzą się z zarośniętymi trawą bajkowymi domkami hobbitów z książek Tolkiena. JMW Architekci pokazują jednak, że dom naturalny może być również domem nowoczesnym i funkcjonalnym. Zrealizowany pod koniec ubiegłego roku projekt łączy w sobie nowe technologie i doskonały design, a dodatkowo – dzięki zastosowanym technologiom – jest przyjazny środowisku i energooszczędny.
Projekt Domu naturalnego powstał w połowie roku 2018. Prywatny inwestor oczekiwał od biura JMW Architekci dobrego zagospodarowania przestronnej, położonej w malowniczym otoczeniu działki. Projektanci zdecydowali się umiejscowić dom pomiędzy pięknymi, starymi drzewami, które są tajemniczą i uroczą ramą dla nowoczesnej architektury.
Sam dom to dwukondygnacyjny, prosty budynek, zbudowany na planie prostokąta. Wyraźnie oddzielono wizualnie dolną część dzienną od górnej – prywatnej i sypialnianej. Elewacja części parterowej została pokryta klasyczną białą farbą, górną natomiast obłożono drewnianymi, postarzanymi panelami. Tym samym materiałem wyłożono patio przed domem, łączące budynek z niewielkim basenem, ogrodem i otaczającymi działkę drzewami. Aby jeszcze bardziej połączyć wnętrze domu z otoczeniem, przeszklono część ścian w dziennej części domu. Na uwagę zasługuje również wewnętrzne patio, na którego środku znajduje się wysokie, przechodzące przez dom drzewo.
Architekci podkreślają proekologiczny aspekt projektu. „Forma domu została zaprojektowana w sposób bardzo racjonalny - energooszczędny. Wewnętrzne patio i zwarta bryła oraz panele fotowoltaiczne i rekuperacja wpływają na duża oszczędność energii. Wszystkie przegrody zewnętrze (ściany, dach, płyta fundamentowa) poprzez użyte materiały powodują bardzo niskie straty ciepła, przez co dom jest tanim w eksploatacji. Dodatkowo duża waga została przypisana do odzysku wody szarej i deszczowej” – możemy przeczytać na stronie JMW Architekci.
Pierwsza wieża OMA w Tokio, Toranomon Hills Station Tower, zostanie otwarta jesienią 2023 roku. Inauguracja Toranomon Hills Station Tower będzie znaczącym krokiem w rozwoju Toranomon Hills firmy Mori Building, prężnie rozwijającego się globalnego centrum biznesowego i miejskiego węzła komunikacyjnego.
Rusza kolejna odsłona konkursu architektonicznego dla młodych architektów YAC - Young Architects Competitions. Wyzwaniem, przed którym staną uczestnicy obecnej edycji zatytułowanej Meditation Mine, jest zaprojektowanie centrum medytacji, które znajdzie się na obszarze wykopalisk archeologicznych w malowniczej Irlandii.
Już niebawem, 1-3 grudnia 2021 roku w Lizbonie w Portugalii, odbędzie się The World Architecture Festival – wyjątkowe wydarzenie promujące architekturę i jej twórców. Podczas trwania imprezy organizatorzy festiwalu przyznają nagrody Visualisation Prize, honorujące najlepiej wykonane wizualizacje architektoniczne.
We Władysławowie, jednej z najbardziej obleganych nadmorskich miejscowości w Polsce, zaledwie 50 metrów od plaży, powstał nowy budynek wielorodzinny. Autorem projektu jest Piotr Kowalczyk ze studia Archmondo. Czy nowoczesny blok wpisuje się w kontekst popularnego letniego kurortu?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.