Dom naturalny

Dom naturalny

Dom naturalny, zdj. JMW Architekci

Części z nas słowa „dom naturalny” skojarzą się z zarośniętymi trawą bajkowymi domkami hobbitów z książek Tolkiena. JMW Architekci pokazują jednak, że dom naturalny może być również domem nowoczesnym i funkcjonalnym. Zrealizowany pod koniec ubiegłego roku projekt łączy w sobie nowe technologie i doskonały design, a dodatkowo – dzięki zastosowanym technologiom – jest przyjazny środowisku i energooszczędny.

Projekt Domu naturalnego powstał w połowie roku 2018. Prywatny inwestor oczekiwał od biura JMW Architekci dobrego zagospodarowania przestronnej, położonej w malowniczym otoczeniu działki. Projektanci zdecydowali się umiejscowić dom pomiędzy pięknymi, starymi drzewami, które są tajemniczą i uroczą ramą dla nowoczesnej architektury.

Dom naturalny, zdj. JMW Architekci

Sam dom to dwukondygnacyjny, prosty budynek, zbudowany na planie prostokąta. Wyraźnie oddzielono wizualnie dolną część dzienną od górnej – prywatnej i sypialnianej. Elewacja części parterowej  została pokryta klasyczną białą farbą, górną natomiast obłożono drewnianymi, postarzanymi panelami. Tym samym materiałem wyłożono patio przed domem, łączące budynek z niewielkim basenem, ogrodem i otaczającymi działkę drzewami. Aby jeszcze bardziej połączyć wnętrze domu z otoczeniem, przeszklono część ścian w dziennej części domu. Na uwagę zasługuje również wewnętrzne patio, na którego środku znajduje się wysokie, przechodzące przez dom drzewo.

Dom naturalny, zdj. JMW Architekci

Architekci podkreślają proekologiczny aspekt projektu. „Forma domu została zaprojektowana w sposób bardzo racjonalny - energooszczędny. Wewnętrzne patio i zwarta bryła oraz panele fotowoltaiczne i rekuperacja wpływają na duża oszczędność energii. Wszystkie przegrody zewnętrze (ściany, dach, płyta fundamentowa) poprzez użyte materiały powodują bardzo niskie straty ciepła, przez co dom jest tanim w eksploatacji. Dodatkowo duża waga została przypisana do odzysku wody szarej i deszczowej” – możemy przeczytać na stronie JMW Architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.