Dom w Buckinghamshire od Napier Clarke Architects

Dom w Buckinghamshire od Napier Clarke Architects

Dom w hrabstwie Buckingham, zdj. Napier Clarke Architects

Brytyjskie studio Napier Clarke Architects prezentuje projekt rewitalizacji domu jednorodzinnego zbudowanego w latach 70. Dzięki zmianom obiekt zyskał drugie życie – dziś zachwyca prostotą i funkcjonalnością, zachowując jednocześnie nieco ze swojego oryginalnego charakteru.

Dom Samarkand zajmuje zadrzewioną działkę o powierzchni 0,4 akra w wiosce Little Kingshill na obrzeżach w hrabstwie Buckingham. Czteropokojowy dom został wybudowany w latach 70., lecz na przestrzeni lat przechodził modyfikacje. Do oryginalnego budynku dobudowano bowiem garaż zwieńczony dwuspadowym dachem. Podczas konsultacji z inwestorami padł pomysł całkowitego wyburzenia domu i postawienia na jego miejsce kolejnego, architekci postawili jednak na odnowienie istniejącego budynku.

Dom w hrabstwie Buckingham, zdj. Napier Clarke Architects

 

„Oryginalny dom z lat 70. był niezbyt inspirującym, słabo rozbudowanym budynkiem, który nie był remontowany przez blisko 30 lat. W przypadku tego projektu naprawdę wierzyliśmy, że możemy pracować na bazie oryginalnego budynku, hołdując idei zrównoważonego budownictwa” – powiedziało studio. Zachowanie oryginalnej struktury budynku było rozwiązaniem korzystnym zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli inwestorów.

Dom w hrabstwie Buckingham, zdj. Napier Clarke Architects

 

Zespół ze studia Napier Clarke zaproponował inwestorom przearanżowanie budynku tak, aby był bardziej funkcjonalny i intuicyjny. Postanowili również włączyć garaż do powierzchni mieszkalnej domu. W toku prac zachowano oryginalną elewację wykonaną z cegły, wymieniono jednak okna, aby nadać budynkowi bardziej współczesny charakter. Dobudowaną część pokryto natomiast zwęglonymi deskami drewnianymi, które uczyniły budynek jeszcze bardziej oryginalnym i niezwykłym.

Dom w hrabstwie Buckingham, zdj. Napier Clarke Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.