Dom w Kamienicy Polskiej

Dom w Kamienicy Polskiej

Dom w Kamienicy Polskiej, zdj. BXB

Reinterpretacja tradycyjnych form wydaje się zadaniem skomplikowanym i wymagającym ogromnej świadomości architektonicznej. Studio Bogusława Barnasia BXB podjęło się jednak tego zadania w projekcie Domu w Kamienicy Polskiej. Nowoczesny dom jednorodzinny, zrealizowany w roku 2018, został zainspirowany tradycyjnym budownictwem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dwupiętrowy dom jednorodzinny w Kamienicy Polskiej zaskakuje ponadczasowością i harmonią, nawiązując jednocześnie do okolicznej wiejskiej zabudowy. Podobnie jak domy w sąsiedztwie, składa się z dwóch brył – jedna z nich imituje kształtem tradycyjne zabudowania gospodarcze, jest jednak w pełni przystosowana do funkcji mieszkalnej. Pokryte dwuspadowym dachem bryły ułożone są równolegle i lekko przesunięte względem siebie, dzięki czemu projekt wyróżnia się spośród innych zabudowań.

Dom w Kamienicy Polskiej, zdj. BXB

Projektanci ze studia BXB nawiązują do lokalnej tradycji budowlanej również poprzez dobór materiałów wykończeniowych. Biały tynk, drewno oraz wapień, surowce charakterystyczne dla budownictwa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dopełniają nowoczesnej bryły domu, przełamując minimalizm odrobiną rustykalności.

Dom w Kamienicy Polskiej, zdj. BXB

Dom został podzielony w typowy sposób. Na dole znajdują się pomieszczenia dzienne i rekreacyjne – salon z antresolą, pokój muzyczny, pokój gier, gabinet, pomieszczenia gospodarcze oraz sypialnie rodziców. Na górze natomiast umieszczono pokoje dziecięce. Uwagę przyciąga również patio, osłonięte od wzroku sąsiadów i przechodniów – wewnętrzny układ w kształcie litery L pozwolił na stworzenie cichego, prywatnego zakątka, w którym każdy z domowników poczuje się pewnie i bezpiecznie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.