Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni Tatemono zdaje się łączyć w sobie wszystko, co najlepsze. Działka, na której powstał, choć znajduje się w Warszawie, zapewnia prywatność i połączenie z naturą dzięki znacznemu zalesieniu. Dom, który doskonale wpisuje się w naturalny kontekst, jest w dużej mierze ekologiczny, a jego budowa – względnie niskobudżetowa.
Dzięki zwartej zabudowie koszty budowy i użytkowania zostały zredukowane, a tym samym zmniejszony ślad węglowy. Do budowy posłużyły głównie materiały naturalne: ceramika, drewno sosnowe i modrzewiowe, polski kamień. Kluczem do ich wyboru były głównie aspekty środowiskowe. Stropy gęstożebrowe wybrane zostały ze względu na ograniczanie ilości betonu i stali, których produkcja wiąże się z dużą emisję gazów cieplarnianych. Do niezbędnego utwardzenia terenu posłużył żwir i nawierzchnia wodoprzepuszczalna mineralno‑epoksydowa, sprzyjająca naturalnej retencji wodnej” – piszą o swoim projekcie Anna i Krzysztof Pydowie, architekci z pracowni Tatemono.
Budynek, charakteryzujący się niezwykle prostą elewacją w rzadko spotykanym w budownictwie mieszkalnym czarnym kolorze, został podzielony na dwie części, tworzące autonomiczne mieszkania. Obszerne przeszklenia pozwalają na równomierne doświetlenie wszystkich, nawet najbardziej oddalonych od okien części domu. Oprawa okien została utrzymana w jasnym, kontrastującym z ciemną elewacją kolorze. Dzięki temu cała bryła zyskuje wyróżniające się elementy kolorystyczne, które przyciągają wzrok i sprawiają, że całość wydaje się o wiele lżejsza.
Niemiecko-chińska praktyka architektoniczna Büro Ziyu Zhuang ukończyła kościół w Qingdao w Chinach. Minimalistyczny budynek łączy tradycyjne elementy budownictwa sakralnego z najnowszymi trendami projektowania.
Studio architektoniczne MVRDV zaprezentowało plan przekształcenia Pawilonu Holenderskiego, który powstał na Expo 2000. Pawilon zostanie przebudowany tak, że znajdą się w nim przestrzenie biurowe, a także mieszkania studenckie i parking. Jak twierdzą architekci, drugie podejście do zaprojektowanej przez nich konstrukcji jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym na zweryfikowanie owoców swojej pracy sprzed dwudziestu lat.
Najlepszym klientem ambitnego studia architektonicznego jest inwestor, który nie boi się radykalnych rozwiązań. Właśnie takie rozwiązania zastosowali w projekcie domu Spin house pracownicy studia Mobius Architekci. Wizja domu maksymalnie minimalistycznego nie jest dla wszystkich – wielu z nas minimalizm kojarzy się z chłodem i brakiem przytulności – są jednak tacy, którzy cenią prostotę i właśnie w niej odnajdują spokój i harmonię.
Nazistowski obóz koncentracyjny w ukraińskim Babim Jarze nieopodal Kijowa był miejscem śmierci ok. 30 tysięcy ludzi, głównie ukraińskich Żydów. Władze Kijowa postanowiły oddać hołd pamięci zabitych poprzez stworzenie w tym miejscu Centrum Pamięci o Holokauście.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.