Dom z odzysku. Projekt Wrzeszcz Architekci

Dom z odzysku. Projekt Wrzeszcz Architekci

Ceglany dom w Wielkopolsce, zdj. Wrzeszcz Architekci

Projekt domu jednorodzinnego autorstwa biura Wrzeszcz Architekci wykorzystuje materiał ze starego budynku, aby stworzyć nowoczesną, intrygującą formę. Dom, który stanął w jednej z podpoznańskich miejscowości znacznie różni od domów w bliższej lub dalszej okolicy, za to przypomina nieco… dawne poniemieckie stodoły. Ten projekt udowadnia, że stary materiał „z duszą”, przy odrobinie inwencji ze strony projektanta, może nadać nowemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru.

Inspiracją projektu biura Wrzeszcz Architekci była zabytkowa architektura gospodarcza, budowana przez niemieckich osiedleńców jeszcze w okresie okupacji. „W trakcie projektowania wpadliśmy z inwestorem na pomysł by nie tylko inspirować się tą najlepszą lokalną architekturą, ale też bezpośrednio z niej skorzystać. I tak powstał plan by odkupić i rozebrać starą, opuszczoną stodołę, znalezioną w okolicznej wsi, i z tego materiału zbudować nowy dom na naszej działce. To jedna z tych genialnych w swej prostocie decyzji, które zmieniają wszystko” – opowiadają architekci odpowiedzialni za projekt.

Ceglany dom w Wielkopolsce, zdj. Przemysław Turlej

Zbudowany na planie kwadratu dom z dwuspadowym dachem wykorzystuje odzyskaną ze starej stodoły cegłę jako materiał, który ozdabia fasadę. Cegły zostały ułożone w trzy wiązania, dodając prostemu w formie domowi oryginalności i przestrzenności. Cechą, która wyróżnia budynek spośród innych jest również położenie garażu. Został umiejscowiony na środku domu, zamiast – jak bywa najczęściej – po jego boku lub na poziomie -1. Dzięki temu możliwe było zachowanie czystej, niczym niezakłóconej formy domu. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie się między przemyślanie rozłożonymi pomieszczeniami gospodarczymi, takimi jak kotłownia czy spiżarnią i daje do nich dostęp bezpośrednio z hallu.

Ceglany dom w Wielkopolsce, zdj. Przemysław Turlej
Ceglany dom w Wielkopolsce, zdj. Przemysław Turlej

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.