Rewitalizacja placu w Mediolanie od Asti Architetti

Rewitalizacja placu w Mediolanie od Asti Architetti

zdj. Asti Architetti

Studio Asti Architetti zaprezentowało projekt rewitalizacji placu wokół wieży Velasca w Mediolanie. Projekt sprawi, że przestrzeń publiczna będzie bardziej przyjazna mieszkańcom i zachęci ich do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. 

Projektując Piazza Velasca moją ręką kierowała się chęć przywrócenia miastu przestrzeni wokół wieży i reinterpretacji jej relacji z najbliższym otoczeniem. Torre Velasca zawsze była punktem orientacyjnym na panoramie Mediolanu, ale nie była częścią codziennego życia mediolańczyków, którzy prawie nie mieli bezpośredniego, bliskiego z nią związku. Podstawa wieży zawsze była postrzegana przez mieszkańców jako „nie-miejsce”, które nie pozwala na nawiązanie właściwej relacji między budynkiem a jego sąsiedztwem. Dlatego właśnie zaprojektowaliśmy przestrzeń z poszanowaniem samej Wieży, coś w rodzaju „świeckiego cmentarza”, który jednocześnie uwydatniłby jej aspekty wymiarowe i architektoniczne" - mówi o swoim projekcie architekt Paolo Asti.

zdj. Asti Architetti

 

Celem projektu jest stworzenie otwartej przestrzeni, która zachęci mieszkańców i turystów do korzystania z niej przez cały rok. Otwarty charakter placu ma sprzyjać organizowaniu różnego rodzaju wydarzeń, takich jak koncerty, wystawy i targi. Projekt przewiduje także poprawę przepływu ruchu na placu oraz wyeliminowanie barier architektonicznych. Planuje się zainstalowanie nowych ławek, oświetlenia i zieleni, aby stworzyć przyjazne miejsce dla mieszkańców i turystów. Celem przebudowy jest także przypomnienie mieszkańcom o niezwykłym budynku, jakim jest wieża Velasca, który uświetnia panoramę Mediolanu od 1958 roku. 

Caption

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.