Nowy projekt Foster and Partners na Cyprze
Foster + Partners zaprezentowało plan zagospodarowania nabrzeża w Larnace na Cyprze. Projekt ma na celu przekształcenie wybrzeża w dynamiczne miejsce, łączące ciekawą lokalną historię i nowoczesne motywy.
Dom zaprojektowany przez biuro Pracownia Architektury Głowacki znajduje się w przedwojennej dzielnicy Wrocławia, wśród willi i domów sprzed blisko 80 lat. Ten wyjątkowy budynek został zaprojektowany tak, by zapewnić prywatnym inwestorom komfort własnej przestrzeni na niewielkiej parceli będącej częścią gęsto tkanej zabudowy miejskiej.
Formą i kształtem Dom z zagięciem nawiązuje do otaczającej go zabudowy – domów zbudowanych jeszcze przez II wojną światową. Architekci nie bali się jednak zestawić wieloletniej tradycji architektonicznej z nowoczesnością. W swoim projekcie zastosowali również różne zabiegi, w celu optycznego powiększenia przestrzeni i zapewnienia mieszkańcom komfortu oraz prywatności.
Dom został zbudowany w głębi niewielkiej parceli, a nie w jej centrum, jak robi się to zazwyczaj. Część elewacji została przeszklona, aby „otworzyć” wnętrze na powstały w skutek przesunięcia bryły ogródek. Istotny jest też sposób rozmieszczenia okien – architekci zdecydowali się za ich pomocą „kadrować” obraz widziany przez mieszkańców. Okna wychodzą więc na ogród i tereny zielone, natomiast nie oferują widoków na ulicę i domy sąsiadów.
Centrum domu jest zimowy ogród otoczony przez dwie ukośnie ścięte loggie. Właśnie to zagięcie jest najbardziej nietypowym elementem zabudowy. Miejsce to zaprasza mieszkańców do odpoczynku w cieniu rosnącego w samym sercu ogrodu drzewa, otwiera wnętrza na jeszcze więcej światła i sprawia, że dom wygląda na niezwykle duży.
Foster + Partners zaprezentowało plan zagospodarowania nabrzeża w Larnace na Cyprze. Projekt ma na celu przekształcenie wybrzeża w dynamiczne miejsce, łączące ciekawą lokalną historię i nowoczesne motywy.
Niezwykły dom nad jeziorem, który zaprojektowało studio A8 Architektura, to harmonijne połączenie nowoczesnego stylu z naturą. Budynek o dynamicznej, geometrycznej bryle przyciąga uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem.
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Social Stop, który zbiera projekty na przestrzeń miejską angażującą przechodniów w różne gry i zabawy. Do konkursu zaproszeni są zarówno amatorzy, studenci, jak i profesjonaliści.
Szwajcarska firma Herzog & de Meuron i kanadyjskie studio Quadrangle zaprezentowały plany budowy niezwykłego drapacza chmur w Toronto. Według projektu, budynek ma osiągnąć 324 metry wysokości, co uczyni go najwyższym budynkiem w Kanadzie
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.