Studio architektoniczne prezentuje zrealizowany projekt domu jednorodzinnego, który stanie nieopodal Warszawy. Efektowny budynek został podzielony na dwie strefy – dzienną i nocną, które sprawią, że funkcjonowanie w domu będzie łatwe i wygodne.
Dom Biały w ciekawy sposób eksploruje formę współczesnej stodoły. W tym wypadku dwie „stodoły” zostały ułożone prostopadle względem siebie. Jedna z nich pełni funkcję przestrzeni dziennej, a druga – nocnej, z sypialniami i pokojami prywatnymi domowników.
„Naturalnym było dla nas, aby bryła dzienna znajdowała się bliżej wejścia i wjazdu na działkę, a bryła nocna bardziej w głębi, w dalszej zachodniej części. Takim prostym schematem powstało zagospodarowanie terenu i działki. Dążymy do tego, aby nasze projekty były jak najprostsze i zrozumiałe, a dzięki temu piękne. Żeby to piękno tworzyły wręcz oczywiste rozwiązania. Aby przełożyć te na pozór proste założenia na bryłę, należy zadbać o mnóstwo szczegółów. Jest tu pewien paradoks, ponieważ bardzo proste bryły, aby wyglądały właśnie tak prosto, muszą pod spodem, w konstrukcji i rozwiązaniach technicznych zawierać wiele skomplikowanych zabiegów” – opowiadają o swoim projekcie architekci w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Bryła domu jest „wycięta”, tworząc przyjemne podcienie. Architekci postanowili wypełnić powstałe wnęki szlachetnym drewnem, które doskonale łączy się z bielą elewacji domu. „Drewno zostało użyte w miejscach, gdzie jest sposobność do namacalnego kontaktu z budynkiem. Tam, gdzie możemy budynku dotknąć, tam, gdzie spędzamy czas przy budynku. Tak, aby kontakt z domem odbywał się poprzez szlachetniejszy, ciepły materiał” – mówią architekci.
Nagroda Green Cities Europe to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarskiego (ENA) wraz z organizacjami szkółkarskimi z 13 krajów europejskich zjednoczonych w międzynarodowym programie Green Cities Europe. W tym programie 13 krajów europejskich współpracuje, aby podkreślić dodaną wartość terenów zielonych w środowisku miejskim. Celem nagrody jest zachęcanie do udanych, ambitnych, inspirujących i innowacyjnych projektów infrastruktury zielonej. Mogą wziąć udział wszystkie inspirujące projekty, które optymalnie wykorzystują dodaną wartość infrastruktury zielonej w środowisku życia.
Mathieu Forest Architecte prezentuje projekt centrum kultury w kształcie dziewięciu przezroczystych kubików. Oryginalna budowla stanie w mieście Xinxiang w Chinach.
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza urbanistów i architektów do udziału w konkursie na projekt koncepcji Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. To historyczne miejsce, dla wielu Polaków będące największym symbolem oporu wobec nazistowskiej przemocy, ma zainspirować uczestników do stworzenia wizji miejsca pamięci, które połączy pokolenia i przemówi do Polaków ponad wszelkimi podziałami.
Wieża ma być najwęższym budynkiem na świecie. Za projekt odpowiedzialni są architekci z biura SHoP Architects.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.