Centrum kultury w Xinxiang

Centrum kultury w Xinxiang

Centrum kultury w Xinxiang, zdj. Mathieu Forest Architecte

Mathieu Forest Architecte prezentuje projekt centrum kultury w kształcie dziewięciu przezroczystych kubików. Oryginalna budowla stanie w mieście Xinxiang w Chinach.

Centrum Turystyki Kulturowej Xinxiang ma być nową ikoną turystyki zimowej w mieście, które w przyszłości otworzy nowy kryty stok narciarski. Wewnątrz dziewięciu sześcianów tworzących centrum kultury znajdują się restauracja, kawiarnia, sklepy, czytelnia i przestrzenie dla dzieci. Z otaczających budynek tarasów roztacza się widok na otaczający plac i baseny wodne.

„Ambicją stojącą za tym projektem było stworzenie punktu orientacyjnego, który zjednoczy całą dzielnicę” – powiedzieli architekci z Mathieu Forest Architecte. „[To] nie wygląda jak klasyczny budynek – nie da się określić liczby pięter, jest to rzeźba: przeskalowana, czysta i monumentalna” – dodali.

Centrum kultury w Xinxiang, zdj. Mathieu Forest Architecte

 

Przypominającą lód elewację uzyskano dzięki zastosowaniu drukowanych paneli szklanych, które zostały mocowane do konstrukcji betonowych za pomocą odpowiednich mocowań, dzięki którym udało się uniknąć konieczności stosowania jakichkolwiek ram. „Szklane fasady składają się z wielu splątanych, półprzezroczystych kryształków lodu, które filtrują światło i widoki z wnętrza” – dodają twórcy projektu.

Centrum kultury w Xinxiang, zdj. Mathieu Forest Architecte

 

Każdy sześcian został ułożony pod innym kątem, dzięki czemu wszystkie razem tworzą różnorodne kompozycje w zależności od tego, z której strony są oglądane. Dwa sześciany znajdują się z dala od obszaru centralnego. Zostały połączone brukowanymi ścieżkami, które malowniczo przecina basen.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.