Pod betonem jest drzewo. Glasir projektu Framlab

Pod betonem jest drzewo. Glasir projektu Framlab

Glasir, zdj. Framlab

W odpowiedzi na przeludnienie Zielonej Planety, powoli następujące zmiany klimatyczne i prawie całkowite wykorzystanie zasobów Ziemi, innowacyjne studio Framlab stworzyło Glasir, system rolnictwa miejskiego. „Wyrastające” z miejskiej tkanki drzewka mają zapewnić mieszkańcom stały dostęp do niedrogich lokalnych warzyw i owoców.

Zredefiniować rolnictwo

Rolnictwo, choć stanowi podstawę cywilizacji, jest przemysłem intensywnie wykorzystującym wodę i wymagającym dużej powierzchni gruntów pod uprawy. Rozwój tego sektora gospodarki przyczynia się zatem do wylesiania planety i zmniejszenia różnorodności biologicznej jej ekosystemu. Tendencje te będą się nasilać wraz ze wzrostem zaludnienia, a – spójrzmy prawdzie w oczy – nowych mieszkańców świata przybywa w zastraszającym tempie.

framlab2
Glasir, zdj. Framlab

Z trudnej sytuacji, w której być może niedługo znajdą się wszyscy Ziemianie, zdaje sobie sprawę norweskie studio architektoniczne Framlab. Misją biura założonego przez norweskiego architekta Andreasa Tjeldflaata jest podnoszenie świadomości społecznej w sprawach ekologii, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań, które pozwolą przyszłym pokoleniom żyć na Ziemi w dostatku i spokoju.

framlab3
Glasir, zdj. Framlab

Boskie drzewo

W ostatnim czasie norweskie studio zaproponowało rozwiązanie, które – według odpowiedzialnych za niego projektantów – sprostać ma nadchodzącym trudnym czasom. Czym jest Glasir? Struktura, której nazwa została zapożyczona z mitologii nordyckiej i oznacza magiczne, najpiękniejsze na świecie drzewo, to miejska farma, która będzie mogła stanąć pomiędzy wieżowcami i blokami, dostarczając ich użytkownikom świeże i zdrowe pożywienie.

framlab1
Glasir, zdj. Framlab

Studio oparło swój projekt na genetycznym planie drzewa, generując model „charakteryzujący się jednoosiowym pniem o rytmicznym wzroście oraz rozwijającymi się rzędami gałęzi, które są morfologicznie identyczne z pniem”. Dobrze przemyślany system składa się z dziesięciu części: pięciu modułów wzrostu, trzech modułów produkcyjnych i dwóch modułów umożliwiających dostęp. Dzięki temu system może łączyć się w nieskończoną liczbę konfiguracji, od niewielkiego miejskiego ogródka, aż do prawdziwej dżungli.

framlab4
Glasir, zdj. Framlab

Przy projektowaniu miejskich upraw Framlab zainwestowało w rozwinięcie kilku interesujących technologii, np. uprawy aeroponicznej, w której korzeni rośliny nie osadza się w glebie, lecz w komorach z tworzyw sztucznych, gdzie spryskiwane są mieszanką wody i soli mineralnej. Wzrost roślin monitorowany będzie przez sztuczną inteligencję, która zoptymalizuje ilości składników odżywczych. Studio zadbało, by ci „komputerowi ogrodnicy” pochłaniali jak najmniej energii elektrycznej, tworząc tym samym całkowicie przyjazny środowisku system upraw.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.