Ekologiczny projekt w Matosinhos

Ekologiczny projekt w Matosinhos

Dawna rafineria w Matosinhos, zdj. Walter Branco

Międzynarodowy zespół stworzony przez  studia MVRDV i OODA, w ścisłej współpracy z firmami LOLA, Thornton Tomasetti, A400 i LiveWork, został wybrany do zaprojektowania ekologicznej dzielnicy w portugalskim mieście Matosinhos.

Projekt ma na celu przekształcenie dawnej rafinerii Galp Energia w zieloną i innowacyjną dzielnicę z blokami mieszkalnymi, kampusem uniwersyteckim, dużym parkiem i lokalami usługowymi. Projekt Matosinhos posłużyć ma jako katalizator dla bardziej ekologicznej przyszłości miasta. Władze mają bowiem na celu promocję zrównoważonego zycia społecznego dzięki projektom, które przyciągają inwestorów, międzynarodowych partnerów oraz nowych mieszkańców.

Dawna rafineria w Matosinhos, zdj. Walter Branco

 

Założona w 1970 roku rafineria znajduje się w Matosinhos niedaleko Porto. Choć została zamknięta w ubiegłym roku, w pamięci mieszkańców zapisała się jako ważny element lokalnej gospodarki. Obecnie celem władz jest przekształcenie nieużywanych obiektów w nowoczesny ośrodek innowacji i kultury.

Dawna rafineria w Matosinhos, zdj. Walter Branco

 

„Zapoznaliśmy się z planem Matosinhos, z lokalnym kolorytem, w którym zawiera się wyjątkowe położenie tego miejsca, powiązanie z Oceanem Atlantyckim poprzez piękną plażę i przyjazność mieszkańcom oraz turystom. […] Chcemy projektować to miasto ze świadomością konieczności zrównoważonego rozwoju, która przyczyni do odtworzenia natury tego miejsca, przywrócenie jej rodzimych gatunków, przy […] wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Pozwoli to nie tylko na produkcję zielonej energii, ale także stworzy niespotykaną i prężnie rozwijającą się przestrzeń miejską” – mówi Rodrigo Vilas-Boas z OODA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.