Norman Foster Foundation we współpracy z firmą Holcim zaprezentowała prototypowe mieszkanie dla przesiedleńców. Projekt Essential Homes Research Project to koncepcja zaprojektowana w celu zrównoważonego zapewnienia szybko montowanych mieszkań dla osób przesiedlonych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.
Prototyp został zaprojektowany przez Norman Foster Foundation i zrealizowany przez Holcim przy użyciu nowej generacji materiałów. Domy zostały zaprojektowane tak, aby stanowić trwałą alternatywę dla namiotów, które łatwiej niż one mogą przetrwać działanie żywiołów. Mogą być budowane na miejscu, aby przyspieszyć organizację schronienia dla ludności w sytuacjach awaryjnych. Obiekt składa się z formy, na której rozłożona jest rolowana płachta zawierająca mieszankę cementu o niskiej emisji węgla. Po spryskaniu wodą płachta schnie i twardnieje, tworząc stałą powłokę.
Edelio Bermejo, szef działu badań i rozwoju w Holcim, wyraził w wywiadzie dla Dezeen znaczenie zrównoważenego budownictwa. „Essential Home to mieszkanie zapewniające bezpieczeństwo, trwałość, godność i dobre samopoczucie, a wszystko to zbudowane w sposób zrównoważony – poprzez integrację rozwiązań o niskiej emisji węgla, energooszczędnych i opartych na zasadach projektowania cyrkularnego”. Prototyp w skali rzeczywistej został zaprezentowany w ramach Biennale Architektury w Wenecji, które odbywać się będzie od 20 maja do 26 listopada 2023 roku.
Studio Ferdinand Heide Architekt zostało wyłonione spośród innych zgłoszeń w konkursie na projekt kompleksu wieżowców we Franfurkcie. Zwycięska propozycja, zatytułowana Millennium Areal, składa się z dwóch szklanych wież o niestandardowej formie, z dużą przestrzenią publiczną na parterze, odpowiadającą specyfice gęsto zabudowanego miasta. Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony w 2030 roku, a po ukończeniu będzie najwyższą konstrukcją we Frankfurcie.
Platforma UNI zaprasza wszystkich architektów i pasjonatów projektowania do udziału w wyzwaniu Earth Home Design Challenge - Down the rabbit hole. Przedmiotem konkursu jest projekt domu letniskowego nawiązującego do świata Alicji w Krainie Czarów.
Klimatyczny, kameralny i tajemniczy – taki właśnie jest projekt RE:REDWOOD HOUSE. Ciemny, ukryty wśród drzew budynek zachwyca połączeniem nowoczesności i naturalności.
W Kobylanach, nieopodal krakowskiego Zabierzowa, powstał nietuzinkowy dom projektu studia architektonicznego MEEKO Architekci. W tym projekcie wysokiej jakości architektura przeplata się z wyjątkowymi krajobrazami Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Zrealizowany w roku 2019 dom sprawia wrażenie nowoczesnej, bezpiecznej i przytulnej twierdzy. Ten budynek mieszkalny, choć zaprojektowany i zrealizowany został przed kilkoma laty, nie zestarzał się ani o dzień.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.