Frank Gehry dla Battersea Power Station

Frank Gehry dla Battersea Power Station

Battersea Power Station, zdj. Frank Gehry

Ukończono projekt Prospect Place, które nagrodzony nagrodą Pritzker Architecture architekt Frank Gehry zaprojektował specjalnie dla Battersea Power Station w Londynie. Projekt ten jest pierwszym obiektem mieszkaniowym zrealizowanym przez Gehry’ego w Wielkiej Brytanii. Kompleks składa się z dwóch budynków, w których znajdzie się blisko 300 mieszkań.

Prospect Place powstał w ramach rewitaliacji kultowej dzielnicy Battersea Power Station, położonej tuż nad brzegiem Tamizy. Oprócz samych mieszkań w budynkach znajdą się również obiekty handlowe i usługowe, otoczone przyjaznymi użytkownikom przestrzeniami publicznymi. „Kocham Londyn” — wyznaje Gehry. „Widać w nim kulturę, historię i różnorodność, a budynki, które stworzyliśmy w Battersea Power Station, zostały zaprojektowane tak, aby w pomysłowy sposób wpisywały się w dzielnicę, jednocześnie  stając się uznaną na całym świecie ikoną” – dodaje.

Battersea Power Station, zdj. Frank Gehry

 

„Ważne jest, abyśmy tworzyli miejsca społeczne dla przyszłych pokoleń. Naszym celem od samego początku było stworzenie dzielnicy, która połączy się z historyczną tkanką londyńskiego miasta, zachowując jednocześnie własną tożsamość i integralność” – opowiada architekt.

Battersea Power Station, zdj. Frank Gehry

 

Architektowi zależało na tym, aby projekt każdego mieszkania był niepowtarzalny. Każdy lokal ma zupełnie inny układ i rozmiar, jednak każdy z nich ma zapewniony dostęp do ogrodu zimowego lub tarasu oraz widok na panoramę miasta. Fasady budynków zostały pokryte falowaną, rzeźbioną płytą, która wyróżnia je spośród sąsiadujących obiektów.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.