Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen

Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen

Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen, zdj. 3XN, B + H, Zhubo Design

Studia 3XN, B + H i Zhubo Design zostały laureatami pierwszego miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt nowego Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen. Pod uwagę branych było ponad 70 propozycji konkursowych z całego świata. Zadaniem Muzeum Historii Naturalnej jest między innymi promowanie ekologii i propagowanie wiedzy naukowej.

Inwestycja, która powstanie w dystrykcie Pingshan w Shenzhen, obok jeziora Yanzi, zajmie powierzchnię 42 000 metrów kwadratowych. Założeniem architektów było ukazanie w ciekawy sposób geografii Shenzhen i jego ekologii z globalnej perspektywy poprzez architekturę oraz stworzenie takiego obiektu, który będzie przystosowany do funkcji edukacyjnej i wystawienniczej.

Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen, zdj. 3XN, B + H, Zhubo Design

 

Propozycja 3XN, B + H i Zhubo Design nosi nazwę Delta. Jak tłumaczą twórcy, „obiekt naturalnie łączy się z rzeką, zapraszając odwiedzających i mieszkańców do podróży po swoim zielonym dachu”. Jednym z ważniejszych postulatów formalnych tego projektu było połączenie budynku z otaczającą go naturą i upodobnienie architektury do elementów występujących w środowisku.

Muzeum Historii Naturalnej w Shenzhen, zdj. 3XN, B + H, Zhubo Design

 

 „Niczym strumień rzeki, znajdujący swój kształt w równowadze z ziemią, każdy zakręt tworzy nowy, spektakularny widok na otaczający budynek park, wzgórza i jezioro. Pozwalają na to eleganckie tarasy widokowe znajdujące się na skraju parku na dachu. […] Jak woda rzeczna płynąca z prądem, pofałdowana forma budynku poprowadzi gości do inspirowanego kształtem jaskini przejścia, połączonego z holem muzeum i uświetnionego kawiarnie i inne miejsca publiczne, pulsującego serca budynku” – mówią architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.