Garage Screen projektu SNKH

Garage Screen projektu SNKH

Garage Screen, zdj. SNKH

Ormiańskie studio architektoniczne SNKH stworzyło przenośne kino inspirowane dawnymi namiotami Beduinów. Tymczasowy budynek stanął przed Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie.

Muzeum Sztuki Współczesnej Garaż jest jednym z najważniejszych miejsc propagujących sztukę nowoczesną w Rosji. To właśnie przed budynkiem Garażu, zaprojektowanym przez holenderskie studio OMA, stanęła instalacja nazwana Garage Screen. W namiocie, który będzie pełnił funkcję tymczasowego kina, odbędą się pokazy filmów rosyjskich i międzynarodowych.

Garage Screen, zdj. SNKH

 

Budynek był inspirowany architekturą nomadów, a także pracami współczesnych projektantów. „W naszej pracy używamy wielu odniesień. Od namiotów Beduinów jako przykładu tradycyjnej architektury nomadów po dzieła rosyjskich konstruktywistów, wczesne dzieła Renzo Piano i wiele innych” – dodają. Zastrzegają jednak, że mnogość odniesień może nie być oczywista dla większości oglądających, a ich wyłapanie wymaga wiedzy i spostrzegawczości, a więc przyjmuje kształt swoistej gry z obserwatorem.

 

„Chcieliśmy podkreślić jego tymczasowy, efemeryczny charakter. Od pierwszego dnia wiedzieliśmy, że powinno być lekkie i wydawać się kruche, bez elementów konstrukcyjnych takich jak ściany i inne twarde bariery” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt.

Garage Screen, zdj. SNKH

Zbudowany z materiałów syntetycznych namiot ma cztery wejścia, co okazało się niezwykle przydatne w obliczu wdrażanych obecnie zasad dystansowania społecznego. Jak mówią architekci ze studia SNKH, pozwoli to na swobodny przepływ widzów, bez konieczności przeciskania się przez jedne wąskie drzwi.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.