Gharfa to instalacja artystyczna znanego z konstrukcji z plecionego drutu artysty Edoardo Tresoldiego. Pawilon powstał w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Przy tworzeniu interdyscyplinarnego dzieła sztuki Tresoldim współpracował z Studio Studio Studio, Alberonero, muzykiem Maxem Magaldim i projektantem zieleni Matteo Foschi.
Gharfa pozwala na ekspresyjne doświadczenie, które najpierw roztrzaskuje, a następnie przywraca cienką granicę między wyobraźnią zbiorową, indywidualnym wyobrażeniem i fikcją narracyjną” – mówią autorzy projektu. Instalacja kształtem nawiązuje do sztuki i architektury Arabii Saudyjskiej i – podobnie jak inne dzieła Tresoldiego – powstała z połączenia materiałów syntetycznych i naturalnych, metalowej siatki wypełnionej kawałkami kamienia.
Budynkowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa autorstwa Maxa Magaldiego. Kompozycje można usłyszeć w całości tylko od środka konstrukcji. W ten sposób szczególne rozmieszczenie przestrzenne instalacji pozwala odwiedzającym doświadczyć ich własnego „miksu” audio.
Amerykańskie studio architektoniczne Gensler ukończyło realizację projektu biurowca Fifth + Tillery w Austin w Teksasie. Dzięki baldachimowi z paneli fotowoltaicznych obiekt będzie zaopatrzony w niezbędną, niedrogą energię z etycznego źródła.
Architekci z czeskiego studia architektonicznego CHYBIK + KRISTOF we współpracy z firmą DÍLNA przedstawiają projekt przebudowy Placu Mendla w Brnie. Projekt, który stanowi część odgórnego planu rewitalizacji miasta, składa hołd bogatej przeszłości kulturalnej miasta. W dopracowaną wizję swój wkład miał również projektant krajobrazu Zdenek Sendler i firma PK Ossendorf.
Projekt domu jednorodzinnego autorstwa biura Wrzeszcz Architekci wykorzystuje materiał ze starego budynku, aby stworzyć nowoczesną, intrygującą formę. Dom, który stanął w jednej z podpoznańskich miejscowości znacznie różni od domów w bliższej lub dalszej okolicy, za to przypomina nieco… dawne poniemieckie stodoły. Ten projekt udowadnia, że stary materiał „z duszą”, przy odrobinie inwencji ze strony projektanta, może nadać nowemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru.
W swoim nowym projekcie studio Kres Architekci niezwykle skutecznie gra formą i kontrastem, dbając jednocześnie o prostotę i harmonię zestawionych ze sobą elementów. Dom w Piasecznie to budynek łączący spokojny minimalizm i efektowne, zaskakujące rozwiązania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.