Nowy Plac Mendla w Brnie

Nowy Plac Mendla w Brnie

Plac Mendla, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Architekci z czeskiego studia architektonicznego CHYBIK + KRISTOF we współpracy z firmą DÍLNA przedstawiają projekt przebudowy Placu Mendla w Brnie. Projekt, który stanowi część odgórnego planu rewitalizacji miasta, składa hołd bogatej przeszłości kulturalnej miasta. W dopracowaną wizję swój wkład miał również projektant krajobrazu Zdenek Sendler i firma PK Ossendorf.

Władze Brna od kilku lat podejmują kroki, aby uatrakcyjnić miasto i dostosować je do potrzeb współczesnego obywatela. Jednym z nich jest przebudowa Placu Mendla, który z czasem – nieodnawiany – popadał w ruinę i tracił zainteresowanie mieszkańców miasta. Rewitalizacja placu została zainicjowana przez głównego architekta Brna, Michała Sedlacka, już w 2018 roku. Po dogłębnym przestudiowaniu terenu Sedlacek i jego zespół zaproponowali szereg poprawek, do których realizacji wybrano studio DÍLNA. Z czasem do zespołu dołączyli architekci z praktyki CHYBIK + KRISTOF.

Plac Mendla, zdj. CHYBIK + KRISTOF

Nowy Plac Mendla to przestrzeń publiczna prawdziwie zorientowana na użytkownika, ogólnodostępna, inkluzywna i funkcjonalna. Dzięki konsultacjom z lokalnymi władzami, zespół zaproponował projekt odpowiadający na potrzeby mieszkańców. Pierwszym etapem przebydowy będzie stworzenie węzła komunikacyjnego, aby ponownie połączyć Plac z miastem i jego mieszkańcami.

Plac Mendla, zdj. CHYBIK + KRISTOF

„Plac Mendla znajduje się na skrzyżowaniu >>kulturowych dróg<< tego obszaru. Otaczają go XIV-wieczna Bazylika Wniebowzięcia NMP, Plac Matki Bożej, uważany za jeden z klejnotów architektury gotyckiej regionu Moraw, stuletni browar Starobrno i przylegające do niego mury, prowadzące do strzelistego zamku Spilberk. Sama nazwa placu pochodzi od Gregora Mendla, zakonnika, który w latach 1856-1863 używał przyklasztornej szklarni do eksperymentów, których wyniki stały się podwalinami współczesnej genetyki” – opowiadają architekci.

Plac Mendla, zdj. CHYBIK + KRISTOF

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.