W mieście Hida w Japonii powstanie nowy budynek uniwersytetu, który połączy lokalne, tradycyjne motywy charakterystyczne dla japońskiej wsi i nowoczesność rodem z wielkiego miasta. Obła, harmonijna forma powstanie w malowniczym otoczeniu pól
Firma Sou Fujimoto Architects zaprezentował projekt dla Hida Takayama University, nowo powstałego ośrodka akademickiego położonego w wiejskiej części Japonii. Projekt ma na celu rewitalizację obszarów wiejskich oraz pielęgnowanie poczucia wspólnoty i ukazanie środowiska naturalnego jako ważnego elementu kultury Japonii. Uczelnia ma zostać otwarta w 2024 roku.
Projekt uniwersytetu jest zgodny z koncepcją otwarcia budynków na otoczenie. Główną inspiracją dla projektu były unikatowe krajobrazy Japonii, dlatego też inwestycja będzie składać się z dwóch brył o organicznym kształcie, które połączy wspólny dziedziniec. Budynek będzie opierał się na drewnianych filarach. Istotnym elementem projektu jest charakterystyczny dach, po którym można będzie chodzić. Wybrana przez architektów forma z powodzeniem łączy nowoczesność i tradycję, stając się pomostem pomiędzy tym, co znane, a nowymi, niewidzianymi dotąd możliwościami.
„Miasto Hida, otoczone pięknymi górami, jest jednym z wielkich ośrodków nauki, w którym ludzie gromadzą się i rozmawiają. Budynek uniwersytetu będzie mocno związany z lokalną kulturą, stanowiąc jednocześnie bramę do reszty świata” – mówi architekt Su Fujimoto. Całość otoczy doskonale zaprojektowany krajobraz, który pozwoli studentom i pracownikom naukowym na relaks w przerwach od zajęć.
Platforma UNI zaprasza wszystkich zainteresowanych do podjęcia wyzwania projektowego No Roads. Przed uczestnikami stanie trudne zadanie przedstawienia wizji miasta, którego centrum przeznaczone jest wyłącznie dla pieszych.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie na projekt biofilnego centrum odnowy biologicznej. Nowoczesne i piękne SPA ma pomagać użytkownikom w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia.
Wnętrze. Światło. Cień to konkurs studencki organizowany przez Katedrę Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego pod patronatem Prorektora ds. Studenckich Politechniki Krakowskiej i Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest to już XII edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które zachęca studentów do wykorzystania swoich zdolności i prezentacji swoich możliwości przed szerszą publicznością. Tegoroczny temat to: "Izolacja – stan, wybór, konieczność". Zadaniem uczestników będzie wykonanie projektu wnętrza, nawiązującego do hasła przewodniego.
Na fali zmian, firma O’Donnell & Tuomey została wybrana przez RIBA do zaprojektowania nowego budynku na zachodnim kampusie uniwersytetu. Dublińska praktyka architektoniczna pokonała w konkursie między innymi Cullinan Studio, Reiach & Hall, Evans Vettori i Nicholas Hare Architects
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.