Hoowave Water Factory. Projekt MVRDV

Hoowave Water Factory. Projekt MVRDV

zdj. MVRDV

Międzynarodowe biuro MVRDV zostało wybrane przez Ministerstwo Spraw Gospodarczych Tajwanu do zaprojektowania Hoowave Water Factory, przebudowy nadbrzeża Beigang i Anqingzhen w Huwei.

Projekt MVRDV łączy strategiczny plan generalny z projektem krajobrazu, a także udogodnieniami mającymi na celu łatwiejszą kontrolę poziomu wody i jej dystrybucję. Propozycja otwiera mieszkańcom dostęp do rzeki i naturalnego ekosystemu poprzez dodanie ścieżek rowerowych i pieszych, a także liczne obiekty kulturalne, które mają zachęcić społeczność do odwiedzania terenu. 

zdj. MVRDV

Huwei to około 70-tysięczne miasto położone w głębi lądu Tajwanu nad rzeką Baigang. Miasto cierpi z powodu zanieczyszczenia wody spowodowanego szybkim rozwojem miast i rolnictwa. Grobla stojąca na miejscu dawnej fabryki chroni miasto przed powodziami, ale tworzy barierę między Huwei a rzeką. Propozycja MVRDV ma na celu ponowne połączenie miasta i rzeki.

W projekcie znajdą się także platformy widokowe i boiska sportowe, stwarzające mieszkańcom możliwości spędzania czasu w bliskości z naturą. Przebudowie ulegnie także pobliski Beigang River Park, który nie tylko będzie lepiej zintegrowany z pozostałymi częściami miasta, ale również będzie zapobiegał zalaniu miasta w przypadku powodzi.

zdj. MVRDV

„Łącząc projekt z mobilnością i atrakcjami kulturalnymi, otwieramy przed miastem wały rzeki i kanału. Bufory wodne ograniczają spływ wody i pomagają zwiększyć różnorodność biologiczną oraz nadążać za zmianami klimatycznymi. Nasz projekt zapewnia dostęp do przestrzeni rekreacyjnych i miejsc kultury, tworząc silne relacje między ludźmi a naturą” – mówi Winy Maas, współzałożyciel MVRDV.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.