JAJA Architects wygrywa Danish Design Awards 2020

JAJA Architects wygrywa Danish Design Awards 2020

Park 'n' Play, zdj. JAJA Architects

Inwestycja na szczycie Parking House + Konditaget Lüders zdobyła nagrodę Danish Design Award 2020 w kategorii „Liveable Cities”. Projekt biura JAJA polegał na przebudowie dachu dużego zamkniętego parkingu tak, by mógł posłużyć jako duży miejski plac zabaw.

Zwycięska inwestycja nazwana Park 'n' Play położona jest w dzielnicy Nordhavn w Kopenhadze. Zagospodarowana przez architektów przestrzeń dachu będzie służyć mieszkańcom miasta jako plac zabaw i miejska siłownia na świeżym powietrzu.

Park 'n' Play, zdj. JAJA Architects

Nagroda „Liveable Cities” wręczana jest za inwestycje, które poprawiają komfort życia w mieście. Projekt Park 'n' Play został doceniony przez jury ze względu na wkład w poprawę samopoczucia mieszkańców i stwarzanie nowych możliwości rekreacji. Pod uwagę wzięto również pozytywny wpływ projektu na środowisko.

Park 'n' Play, zdj. JAJA Architects

„[…] Po raz pierwszy widzimy parking, który tętni życiem. Plac, który został wtopiony w budynek w bardzo inteligentny sposób, pozwala mieszkańcom na beztroską zabawę i rekreację, zapewniając jednocześnie dostęp do widoku, za który normalnie trzeba zapłacić. Tego typu parkingi budowane są na całym świecie – Dania daje przykład wykorzystania ich dachów w zupełnie inny sposób. Mamy nadzieję, że inne duże miasta będą chciały wykorzystać to rozwiązanie lub nawet zatrudnić w tym celu duńskie firmy architektoniczne. Wcześniej również korzystaliśmy z dachów w celach rekreacyjnych, na przykład budując na nich prywatne korty tenisowe i baseny, ta realizacja jednak ma swój wyjątkowy, demokratyczny wydźwięk dzięki publicznej dostępności przestrzeni”.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.