Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza
Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza
Kaplica św. Ignacego w Seattle, zaprojektowana przez Steven Holl Architects, została uhonorowana przez Amerykański Instytut Architektów Nagrodą Dwudziestopięciolecia. Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które przetrwały próbę czasu, pozostając ikonami architektury pomimo upływu 25 lat. Kaplica św. Ignacego ukończona w 1997 r. odzwierciedla ideały duchowości jezuickiej i umożliwia wiernym odnalezienie spokoju w medytacji.
Projekt powstał w 1994 r. z inicjatywy księdza Williama Sullivana, którego intencją było zbudowanie nowego centrum życia duchowego na kampusie Uniwersytetu w Seattle. Wizja Sullivana skłoniła architektów do odnalezienia nowej interpretacji tradycji i myśli jezuickiej. Po otrzymaniu zlecenia Steven Holl i jego zespół projektowy przyjęli nauki św. Ignacego jako podstawowe źródło inspiracji. Aby dobrze pojąć złożoną duchowość zakonną, architekci odwiedzili wiele miejsc związanych z tradycją św. Ignacego.
Projektując kaplicę, zespół postawił na rozwijanie metafory światła jako boskiego ducha, zaczerpniętą z nauk św. Ignacego. Architektura budynku skupia się na wykorzystaniu światła, jego natężenia i koloru, jako czynników budująceych przestrzeń i jej niuanse. Tworząc szkice koncepcyjne, architekci przedstawili kolejne elementy budynku jako butelki wypełnione światłem, które w połączeniu tworzą spójną i pełną znaczenia kompozycję.
Do laureatów poprzednich edycji nagrody należą między innymi Sainsbury Wing w National Gallery autorstwa Venturi, Scott Brown and Associates, Inc, Grand Louvre – Phase I projektu Pei Cobb Freed & Partners oraz Gehry Residence w Santa Monica zaprojektowane przez studio Gehry Partners LLP.
Studio Foster + Partners opublikowało projekt BWDC Residential Tower, luksusowego apartamentowca, który stanie w Manili na Filipinach. Nowa wieża łączy w sobie cechy charakterystyczne dla architektury miasta i elementy lokalnej tradycji.
Kochasz architekturę, filmy i pisanie? Ten konkurs jest dla Ciebie. Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Reel, który wyłoni najlepsze eseje na temat architektury przyszłości.
Inwestorzy i architekci starają się odpowiadać na wymagania i potrzeby swoich potencjalnych klientów. Coraz więcej z nich, posiadając odpowiednie środki finansowe, zamiast na budowę samodzielnego domu, woli zdecydować się na zamieszkanie na bezpiecznym osiedlu na obrzeżach dużego miasta. Właśnie dla takich osób powstaje inwestycja Lipova Living w Konstancinie – Jeziornej. Za projekt luksusowych willi odpowiada studio 81.waw.pl.
Feilden Fowles i J&L Gibbons ujawnili plany przebudowy ogrodów przy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Nowy wyjątkowy projekt zakłada zmianę atrakcyjnych wizualnie przestrzeni w prawdziwe centrum edukacji ekologicznej i rezerwat różnorodności biologicznej. Projekt powstał w ramach dużego planu Urban Nature, którego pełna realizacja zakończy się na rok 2023. Jego głównym założeniem jest ochrona przyrody w obszarach miejskich i uczynienie miast bardziej zrównoważonymi i bezpieczniejszymi miejscami do życia.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.