Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza

Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza

Szkic koncepcyjny kaplicy św. Ignacego, zdj. Steven Holl Architects

Kaplica Å›w. Ignacego w Seattle, zaprojektowana przez Steven Holl Architects, zostaÅ‚a uhonorowana przez AmerykaÅ„ski Instytut Architektów NagrodÄ… DwudziestopiÄ™ciolecia. Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które przetrwaÅ‚y próbÄ™ czasu, pozostajÄ…c ikonami architektury pomimo upÅ‚ywu 25 lat. Kaplica Å›w. Ignacego ukoÅ„czona w 1997 r. odzwierciedla ideaÅ‚y duchowoÅ›ci jezuickiej i umożliwia wiernym odnalezienie spokoju w medytacji.

Projekt powstaÅ‚ w 1994 r. z inicjatywy ksiÄ™dza Williama Sullivana, którego intencjÄ… byÅ‚o zbudowanie nowego centrum życia duchowego na kampusie Uniwersytetu w Seattle. Wizja Sullivana skÅ‚oniÅ‚a architektów do odnalezienia nowej interpretacji tradycji i myÅ›li jezuickiej. Po otrzymaniu zlecenia Steven Holl i jego zespóÅ‚ projektowy przyjÄ™li nauki Å›w. Ignacego jako podstawowe źródÅ‚o inspiracji. Aby dobrze pojąć zÅ‚ożonÄ… duchowość zakonnÄ…, architekci odwiedzili wiele miejsc zwiÄ…zanych z tradycjÄ… Å›w. Ignacego.

Kaplica św. Ignacego, zdj. Paul Warchol

 

ProjektujÄ…c kaplicÄ™, zespóÅ‚ postawiÅ‚ na rozwijanie metafory Å›wiatÅ‚a jako boskiego ducha, zaczerpniÄ™tÄ… z nauk Å›w. Ignacego. Architektura budynku skupia siÄ™ na wykorzystaniu Å›wiatÅ‚a, jego natężenia i koloru, jako czynników budujÄ…ceych przestrzeÅ„ i jej niuanse. TworzÄ…c szkice koncepcyjne, architekci przedstawili kolejne elementy budynku jako butelki wypeÅ‚nione Å›wiatÅ‚em, które w poÅ‚Ä…czeniu tworzÄ… spójnÄ… i peÅ‚nÄ… znaczenia kompozycjÄ™. 

Kaplica św. Ignacego, zdj. Paul Warchol

 

Do laureatów poprzednich edycji nagrody należą miÄ™dzy innymi Sainsbury Wing w National Gallery autorstwa Venturi, Scott Brown and Associates, Inc, Grand Louvre – Phase I projektu Pei Cobb Freed & Partners oraz Gehry Residence w Santa Monica zaprojektowane przez studio Gehry Partners LLP.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.