Pracownia Foster + Partners zaprezentowała w ostatnich dniach zwycięski projekt nowego kompleksu w Chinach. Centrum miasta, o którym mowa, Guangming Hub, znajduje się na drodze szybkiej kolei łączącej Hongkong, Shenzhen i Kanton. Projekt Foster + Partners przedstawia „inteligentne miasto, które wspiera transport ludzi i towarów dzięki solidnej infrastrukturze, efektywnym sieciom transportowym, niezawodnym usługom publicznym i bujnej zieleni”.
Guangming Hub to „współczesne centrum miasta”, którego sercem jest zrównoważony węzeł transportowy. Projektując, architekci korzystali z najnowszych zdobyczy technologii, które pomogły im w opracowaniu idealnych proporcji, form i funkcji przestrzeni miejskiej. Centrum połączy ze sobą linie metra, mosty powietrzne oraz wygodne ścieżki dla rowerzystów i pieszych.
Guangming Hub, zdj. Foster + Partners
Grant Brooker z Foster + Partner utrzymuje, że „bogato zagospodarowane centrum miasta, po którym można spacerować, bezproblemowo połączy się z inteligentnym, autonomicznym systemem transportowym, oferując dobre samopoczucie i wygodę oraz dynamiczne połączenia między dzielnicami i miastami”.
Guangming Hub, zdj. Foster + Partners
„Główną ideą jest wykorzystanie naturalnego piękna tego miejsca, poprzez włączenie bujnego lokalnego krajobrazu w infrastrukturę, która zaoferuje żywe doświadczenia gościom i mieszkańcom. Będzie to leśna brama do Shenzhen”- dodaje Young Wei-Yang Chiu z Foster + Partners. Rzeczywiście, w projekcie Guangming Hub pierwsze skrzypce gra naturalna zieleń połączona z praktycznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Rozwiązanie tego typu jest doskonałym remedium na niewygody szybkiego życia w wielkim mieście – te kilkadziesiąt minut spędzone na podróży z jednego miejsca do drugiego mogą stać się momentem relaksu i powrotu do korzeni.
Zdobywca Złotego Medalu RIBA, sir David Adjaye, nie ustaje w wysiłkach, by swoją twórczością architektoniczną wspomagać mniejszości etniczne w krajach europejskich i Amerykach, a także sprzyjać rozwijającym się krajom afrykańskich. Kolejny projekt architekta, którego inspiracją jest kultura Afryki to Biblioteka Prezydencka Thabo Mekiego w Johannesburgu. Nowy ośrodek kulturalny, nazwany na cześć poprzedniego prezydenta Republiki Południowej Afryki, posłuży społeczności do celebracji i propagowania lokalnej kultury.
Eye, projekt opublikowany przez polskie studio architektoniczne Monochrom Architects, to przykład tego, jak połączyć duże wymagania inwestorów, ambicje projektantów i niestandardowe ukształtowanie terenu. Położony na działce nieopodal Wodzisławia Śląskiego dom został wpisany w otoczenie w sposób, który pozwoli mieszkańcom na podziwianie otaczającej dom przyrody z dowolnego miejsca po południowej stronie domu.
Można twierdzić, że wnętrza galerii sztuki klasycznej są ostatnim miejscem, w którym pracę znajdzie nowoczesny projektant wnętrz. Muzealne przestrzenie wystawowe kojarzą się zazwyczaj z pustymi korytarzami, których białe ściany pokrywają dzieła sztuki. Formafantasma udowadnia, że wnętrza galerii wcale nie muszą być nijakie, by dobrze prezentować wielkiej sławy obrazy i rzeźby. Wręcz przeciwnie – dobrze zaprojektowane mogą stworzyć ciekawy kontekst dla wystawianych obiektów, zachęcając zwiedzających, by spojrzeli na nie na nowo.
The best weapon is to sit down and talk, mawiał Nelson Mandela. Słowa laureata Pokojowej Nagrody Nobla były punktem wyjścia do projektu ławki, która zbliża ludzi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.