Konkurs na pomnik Gabriela Narutowicza w Warszawie

Konkurs na pomnik Gabriela Narutowicza w Warszawie

Gabriel Narutowicz, zdj. Dzieje.pl

Urząd Miasta w Warszawie ogłosił kolejny konkurs na pomnik Gabriela Narutowicza. „Poprzedni konkurs rozstrzygnięty w marcu tego roku został unieważniony. Powodem było znaczne przekroczenie wartości zamówienia określonej w regulaminie konkursu, przedstawionej przez zwycięzcę konkursu na etapie negocjacji” – czytamy na stronie UM.

Na stronie organizatora znajdują się szczegółowe wytyczne, które pozwolą uczestnikom na spełnienie koniecznych wytycznych. „Zamawiający pozostawia uczestnikom konkursu swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu. Autorzy w swoich koncepcjach muszą wykorzystać istniejące popiersie G. Narutowicza, autorstwa Edwarda Wittiga, stojące na obrzeżach placu jego imienia.  Innymi warunkami określonymi w Regulaminie są m.in.: całkowita wysokość upamiętnienia nie może przekroczyć 5 metrów, przy czym wysokość umieszczenia popiersia powinna zapewniać dobrą widoczność rzeźby z perspektywy przechodnia.
Pomnik powinien stanąć w miejscu dobrze eksponowanym, być dostępny z głównej płyty placu, zwrócony w stronę południowo-wschodnią.
Koncepcja powinna przewidywać towarzyszącą pomnikowi inskrypcję o treści: „Gabriel Narutowicz, 1865-1922, Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowany w piątym dniu urzędowania”. Zgłoszona na konkurs koncepcja architektoniczna musi uwzględniać fakt planowanej przebudowy pl. Narutowicza. Praca konkursowa powinna przewidywać zachowanie istniejących drzew.
Maksymalny koszt wykonania zwycięskiego projektu, którego autor otrzyma nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie może przekroczyć 820 000 zł (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich)” – możemy przeczytać w ogłoszeniu.

Sąd konkursowy, w którego skład wchodzi aż 13 specjalistów przyzna główną nagrodę, której laureat otrzyma nagrodę pieniężną oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.