Lusail Towers w Katarze i innowacyjny Hermes

Lusail Towers w Katarze i innowacyjny Hermes

Lusail Towers, zdj. Foster + Partners

Praktyka architektoniczna Foster + Partners ujawniła swój najnowszy projekt. Inwestycja o powierzchni – bagatela - 1,1 miliona metrów kwadratowych, powstanie w Katarze. Zaprojektowany przez Foster + Partners kompleks składa się z czterech wieżowców zwanych Lusail Towers, z których dwa mają zostać ukończone jeszcze przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku. Aby uniknąć niedogodności związanych z pracą zdalną nad tak dużym przedsięwzięciem, architekci sięgnęli po najnowsze zdobycze technologii…

W ramach projektu Lusail Towers w jednej z katarskich dzielnic biznesowych powstaną cztery biurowce o nowoczesnym designie. Dwie z nich osiągną aż 70 pięter wysokości, dwie pozostałe natomiast – 50. Budynku zostaną rozmieszczone symetrycznie wokół placu centralnego, który – w założeniu twórców projektu – będzie sercem społeczności. W kompleksie swoje siedziby mieścić będą takie instytucje rządowe jak Narodowy Bank Kataru, Bank Centralny oraz Urząd Inwestycyjny, a także globalne firmy, np. Quatari Diar.

Lusail Towers, zdj. Foster + Partners

 

To, jak bardzo projekt jest złożony i ograniczenia czasowe, które zostały nam narzucone, poskutkowały tym, że wymiana informacji między architektami, inżynierami i konsultantami pracującymi przy inwestycji, musiała być możliwa w każdym momencie, natychmiast. Wprowadziliśmy innowację w postaci oddzielnej platformy, na której od samego początku każdy z projektujących mógł zapisać zmiany, których dokonał w projekcie, co umożliwiło całemu zespołowi zintegrowaną, spójną i szybką pracę” – mówi Luke Fox z Foster + Partners.

Lusail Towers, zdj. Foster + Partners

 

Wyjątkowy program, o której mówi dyrektor biura, został nazwany Hermes, na cześć mitologicznego posłańca bogów. Architekci mają nadzieję, że ich nowy program odmieni oblicze wspólnej pracy zdalnej, na którą są skazani projektanci w czasach pandemii. „Jednym z najcenniejszych wkładów Hermesa w nasz proces projektowania jest unikanie konieczności przebudowy fizycznych modeli z każdą kolejną zmianą. Pozwala nam bezproblemowo pracować na różnych poziomach oraz umożliwia szybkie dyskusje między odpowiednimi osobami” – dodaje Adam Davis z Foster + Partners.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.