Marmormolen. Gigant z drewna

Marmormolen. Gigant z drewna

Marmormolen, zdj. Henning Larsen

Studia architektoniczne Henning Larsen i Ramboll ujawniły projekt Marmormolen, niemal calkowicie drewnianego budynku w Kopenhadze. Obiekt, który ma być jedną z największych współczesnych konstrukcji drewnianych w Danii, pomieści przestrzenie biurowe, handlowe i handlowe. W ramach inwestycji zostaną również zbudowane zielone tarasy, ogrody na dachu, promenady i park.

W ciągu ostatnich kilku lat kopenhaska dzielnica Nordhavn rozwinęła się i rozrosła, stając się obszarem obfitującym w nowatorskie, ekologiczne rozwiązania. Przyświecającą dzielnicy ideę zrównoważonego rozwoju wzięto pod uwagę także w przypadku projektu Marmormolen. Budynek ten będzie miał osiem kondygnacji, a jego całkowita powierzchnia wyniesie 18 tys. metrów kwadratowych. Obiekt zostanie zbudowany niemal w całości z drewna.

Marmormolen, zdj. Henning Larsen

 

„W dzisiejszych czasach jest to obligatoryjne, żeby architektura rzucała wyzwanie utartemu wyobrażeniu o budownictwie i używanych w nim materiałach. Branża budowlana jest głównym emitentem dwutlenku węgla, mamy zatem możliwości, aby realnie wpłynąć na emisję zanieczyszczeń w przyszłości. Cieszymy się, że możemy współpracować z AP Pension nad projektem, który stawia na pierwszym miejscu wytyczne ONZ dotyczące zrównoważonego rozwoju” – mówi Søren Øllgaard z Henning Larsen.

Marmormolen, zdj. Henning Larsen

 

Budynek składa się z sześciu kubików, ustawionych w blokach po dwa. Każdy z nich ma własny dach porośnięty różnorodną roślinnością, na którym znajdują się tarasy widokowe i ogrody warzywne, z których plonów korzystają znajdujące się w budynku restauracje. Na parterze znajduje się duża przestrzeń publiczna, łącząca wnętrze z okolicą.

Marmormolen, zdj. Henning Larsen

 

Budowa ma rozpocząć się na początku 2022 roku, a budynek ma zostać udostępniony użytkownikom w 2024 roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.