Matrix 1 projektu MVRDV

Matrix 1 projektu MVRDV

Matrix 1, zdj. MVRDV

Rozpoczęto budowę sześciopiętrowego zrównoważonego kompleksu biurowo-laboratoryjnego, za którego projekt odpowiada studio architektoniczne MVRDV. Zlokalizowany w sercu amsterdamskiego parku naukowego, projekt, którego użytkownikiem będzie Centrum Innowacji Matrix, ma być całkowicie neutralny pod względem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

MVRDV zaprojektował innowacyjny dodatek do krajobrazu Amsterdamskiego Parku Naukowego. Obok istniejących budynków Centrum Innowacji Matrix, powstanie kolejny, siódmy. Projekt budynku został zainspirowany siecią ścieżek kampusu, a także metaforyczną drogą, którą przechodzi naukowiec w dążeniu do odkrycia prawdy o świecie. Architekci zadbali o to, by ich projekt był wygodnym i sprzyjającym kontaktom międzyludzkim, „zorientowanym na człowieka” środowiskiem pracy.

Matrix 1, zdj. MVRDV

 

Jak mówią architekci, budynek można „zdemontować pod koniec okresu eksploatacji, aby umożliwić późniejsze ponowne wykorzystanie materiałów w 89%”. Matrix 1 jest budynkiem ze wszech miar ekologicznym. Projekt ubiega się o certyfikat BREEAM-Excellent, dlatego większość powierzchni została przemyślana tak, by nie szkodziła, lecz czasami nawet pomagała środowisku. Przykładem na to jest dach, który zostanie obsadzony bujną roślinnością, przyczyniającą się do utrzymania bioróżnorodności. Zostaną na nim zamontowane panele słoneczne, które będą z kolei zasilać budynek energetycznie, ograniczając użycie jej nieodnawialnych źródeł.

Matrix 1, zdj. MVRDV

 

„W tym projekcie wszystkie obszary są elastyczne: przestrzeń biurową można przekształcić w przestrzeń laboratoryjną z niewielkim trudem, i odwrotnie. Ponadto wspólna strefa socjalna na klatce schodowej zaoferuje osobom tam pracującym możliwość kontaktu i uczenia się od siebie nawzajem. Matrix 1 będzie mieścić wiele różnych firm i laboratoriów, będzie więc promował wsparcie, wymianę i innowację” – mówi Frans de Witte ze studia MVRDV.

Matrix 1, zdj. MVRDV

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.