Miasta i drzewa. Ekologiczny projekt SOM

Miasta i drzewa. Ekologiczny projekt SOM

Urban Sequoia, zdj. SOM

Co by było, gdyby budynki zachowywały się jak drzewa – wychwytywały węgiel, oczyszczały powietrze i regenerowały środowisko? – pytają architekci ze studia Skidmore, Owings & Merrill, prezentując nową koncepcję architektoniczną Urban Sequoia. Projekt został zaprezentowany na Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP26, która odbyła się w Glasgow.

Projekt Urban Sequoia to ekologiczne i odporne miasto, jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę zmian w budownictwie, które jest odpowiedzialne za niemal 40 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Celem wizji praktyki Skidmore, Owings & Merrill jest stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, która pochłania dwutlenek węgla i gwarantuje zdrowe, harmonijne miejsce do życia, pracy i rekreacji.

Urban Sequoia, zdj. SOM

 

„Nasza propozycja Urban Sequoia pozwoli na to, żeby ​​budynki i zbudowane z nich nasze miasta były częścią rozwiązania problemu zmian klimatycznych. Opracowaliśmy nasz pomysł tak, aby można go było dostosować do potrzeb każdego miasta na świecie”— mówią Chris Cooper i Kent Jackson ze studia SOM.

Urban Sequoia, zdj. SOM

 

Projekt został opracowany w oparciu o zrównoważone, nowoczesne podejście do projektowania i najnowocześniejsze technologie. Projekt minimalizuje użycie tradycyjnych materiałów, zastępując je przyjaznymi środowisku materiałami. W budynkach zostaną wykorzystane materiały takie jak biocegła, beton konopny, drewno i biobeton, dzięki czemu uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 50 procent w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.

Urban Sequoia, zdj. SOM

 

Prototyp wieżowca prezentowanego przez SOM przez 60 lat istnienia ma wchłonąć do 400 procent więcej węgla, niż mógłby wyemitować na etapie budowy. Ponadto zintegrowana biomasa i algi pozwalają na przekształcenie elewacji budynku w źródło biopaliwa.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.