Miasta kobiet. Biennale FRAC 2023

Miasta kobiet. Biennale FRAC 2023

The Place of Skills, instalacja autorstwa Sophie Berthelier i Véronique Descharrières, zdj. Martin Argyroglo

Biennale FRAC zaprezentuje prace 55 kobiet w ramach kolejnej, trzeciej edycji wydarzenia. W ramach wydarzenia wystawione zostaną dzieła z zasobów Centre Pompidou i Cité de l'architecture et du Patrimoine. Wystawie, której motywem przewodnim jest wpływ kobiet i ruchów feministycznych na tworzenie demokracji, będą towarzyszyć panele dyskusyjne i inne wydarzenia poboczne.

Wystawa Infinite Freedom, A World for a Feminist Democracy zaprezentuje nową, współczesną rzeczywistość opartą na równości, w której współistnieją ze sobą różne grupy społeczne, ideologie i pomysły na poprawę sytuacji na świecie. Ta edycja wystawy weźmie pod lupę działalność architektek i artystek, które od lat zmieniają wizerunki miast na całym świecie, a także nadają nowy ton dyskusji w przestrzeni publicznej. Wystawa zaprezentuje cztery różne spojrzenia na twórczość i działalność kobiet. 

Segment The Utopia of Territories przedstawi publiczności nowe praktyki urbanistyczne w obrębie miasta. Głos w dyskusji o przestrzeniach miejskich tworzonych przez kobiety i dla potrzeb kobiet zabiorą Sophie Berthelier - Véronique Descharrières, Agence d'architecture Bientôt. Wystawa The World Built by Women zbiera trzy francuskie kolekcje - Centre Pompidou, Cité de l'architecture et du Patrimoine oraz Frac Centre-Val de Loire w celu zbadania różnorodności dzieł tworzonych przez architektki, od mieszkań po pomniki. The Third Feminism i Subversive Tenderness, opowiedzą o współczesnych interpretacjach obywatelstwa i emancypacji kobiet, prezentowanych przez politykę, społeczeństwa i niezależne od nich organizacje. 

Frac Centre-Val de Loire posiada jedną z trzech najobszerniejszych na świecie kolekcji architektury eksperymentalnej, dwie pozostałe znajdują się MoMA i Centrum Pompidou. Od 1991 roku łączy sztukę współczesną i architekturę eksperymentalną, przedstawiając 20 000 dzieł, w tym 1000 modeli architektonicznych, 17 000 rysunków i 1000 fotografii. W kolekcji FRAC znajdują się prace około 500 architektów i artystów.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.