Mikrokamienica to mały budynek mieszkalny w Krakowie zaprojektowany przez Bogusława Barnasia z BXB studio. Budynek ten zdobył Nagrodę Roku SARP 2023, która jest przyznawana polskim architektom za wybitne osiągnięcia. Co w projekcie Mikrokamienicy urzekło jury konkursu?
Budynek ten - jak mówią członkowie sądu konkursowego - został wyróżniony za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki, co pokazuje, że ograniczona przestrzeń nie musi być przeszkodą w tworzeniu atrakcyjnej architektury. Jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny pozwalają na dostosowanie się do potrzeb użytkowników. Mimo niewielkich rozmiarów, budynek ten może być dostosowany zmieniających się potrzeb rynku mieszkaniowego stosunkowo niskim kosztem. Estetycznie wyróżnia się on dynamiczną fasadą z minimalistycznymi detalami i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest cegła, nawiązująca do tradycyjnego budownictwa, i sprawiająca, że budynek nabiera nieco przytulności.
Mikrokamienica to mały mieszkalny o powierzchni zabudowy wynoszącej tylko 70 m kw. Został zbudowany na wąskiej działce znajdującej się pośród innych budynków, infranstruktury i terenów zielonych. Jego elastyczność i zmienność reprezentowane są nie tylko przez dynamiczną fasadę, ale także przez inteligentny układ funkcjonalny, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budynek ten może być dostosowany do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez konieczności ingerencji w konstrukcję nośną. Może on pełnić funkcję domu jednorodzinnego z garażem czterostanowiskowym, otwartą strefą dzienną i strefą nocną na piętrze, dwóch niezależnych apartamentów z własnymi balkonami, a także bloku z pięcioma lokalami, przestrzenią komercyjną oraz czterema mikroapartamentami.
Rusza konkurs Szkice Architektoniczne, organizowany przez firmę Budma. Do udziału w rywalizacji zaproszeni są studenci i absolwenci kierunków architektonicznych, którzy chcą zaistnieć w świecie architektury i zaprezentować nabyte podczas studiów zdolności.
Poznaniacy! Rusza kolejna, 23. edycja konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro. Jest to wyjątkowa okazja do wybrania najlepszych budynków, które powstały na terenie Waszego miasta w ubiegłym roku.
Pawilon Japoński na Expo 2020 w Dubaju autorstwa praktyki Yuko Nagayama and Associates dostarczy widzom niezwykłych doznań wizualnych. Jak mówią odpowiedzialni za projekt pawilonu architekci, został on zainspirowany przez podobieństwa, które łączą tradycyjne wzornictwo japońskie z wzornictwem arabskim.
Firma cenionego architekta zaprojektowała budynki dla dwóch stołecznych instytucji kulturalnych. Ich surowy, minimalistyczny styl ma dodać centrum Warszawy nowoczesnego charakteru.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.