Mitikah. Niebo i ziemia w Mexico City

Mitikah. Niebo i ziemia w Mexico City

zdj. Jason O'Rear

Amerykańskie studio architektoniczne Pelli Clarke & Partners ukończyło wieżowiec Mitikah, który jest obecnie najwyższym budynkiem w Mexico City. 267-metrowy wieżowiec stanął w dzielnicy Benito Jaurez, w kompleksie obejmującym wielofunkcyjne wieżowce i centra handlowe.

Nowoczesna szklana wieża zdaje się „wyrastać” z niskiej tkanki miejskiej, na którą składają się domy jednorodzinne i inne niewysokie budynki, dzięki czemu wyróżnia się spośród swojego architektonicznego sąsiedztwa.  Według Pelli Clarke & Partners, wieża miała nawiązywać zarówno do skupiska drapaczy chmur na nieco oddalonym Avenida Reforma, jak i do charakterystycznych gór, otaczających miasto ze wszystkich stron.

„Podkreśliliśmy połączenie nieba z ziemią, tworząc centralny punkt […] po północnej i południowej stronie wieży. Torre Mitikah to okno na nieskończoność, które zaspokaja ludzką potrzebę sięgania nieba. Wieża jest punktem orientacyjnym, kamieniem milowym” – opowiadają o swoim projekcie architekci.

Studio Pelli Clarke & Partners zostało założone w 1977 roku przez argentyńsko-amerykańskiego architekta Cesara Pelli. Inne znane projekty studia architektonicznego to A District, najwyższy wieżowiec w Japonii, a także Salesforce Tower w San Francisco.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.