Moreau Kusunoki i Genton zwycięzcami w konkursie na projekt Powerhouse Parramatta Museum
Moreau Kusunoki i Genton zwycięzcami w konkursie na projekt Powerhouse Parramatta Museum
Olbrzymi budynek muzeum ma być w założeniu architektów „przyjazny i sprzyjający różnorodnym społecznościom Sydney”. Architekci przebudują i odnowią australijskie muzeum sztuki użytkowej i nauki, przenosząc jedną z najstarszych i najważniejszych instytucji kultury w Australii.
Zwycięska koncepcja Moreau Kusunoki i Denton ma na celu symboliczne połączenie rzeki z miastem, stworzenie dużej otwartej przestrzeni, w której ludzie mogą wchodzić w interakcje z naturą i architekturą oraz uczynić z przestrzeni muzealnej innowacyjną platformę kulturalną.
Położony nieopodal brzegu rzeki obiekt zbudowany jest z egzoszkieletu, który pozwoli zobaczyć eksponaty z zewnątrz oraz roztoczy przed zwiedzającymi zachwycający widok na miasto i rzekę. Wewnątrz budynku znajdzie się siedem przestrzeni wystawowych, które umożliwią muzeum zaprezentować swoją imponującą kolekcję stałą i ułatwią organizację wystaw czasowych.
„Widzimy Parramatta Museum jako hiper-platformę, budynek o nieograniczonym potencjale, który nieustannie ewoluuje” – mówi Moreau Kusunoki. „Elastyczne i dynamiczne przestrzenie wystawowe połączone są z cichymi miejscami, które zapewniają spokój potrzebny do refleksji, […] bezpieczną, neutralną przestrzeń do spotkań i tworzenia nowych doświadczeń i wspomnień” – dodaje.
Miasto bez dwutlenku węgla? Da się! Miasto Ithaka w stanie Nowy Jork już niedługo zmieni się w obszar wolny od paliw kopalnych. Rada Miasta zatwierdziła projekt dekarbonizacji, w skutek którego około 6 tys. budynków w mieście zostanie uwolnionych od ogrzewania węglowego.
Studio WRKSHP przedstawia projekt kaplicy, która została wzniesiona niedaleko Monterrey w północnym Meksyku. Minimalistyczny projekt bryły i wnętrz pozwoli wiernym na odpoczynek, refleksję i medytację w harmonijnym otoczeniu.
Adrian Kasperski Architekt prezentuje projekt niezwykłego domu, wrośniętego w malownicza okolicę Jury Krakowsko Częstochowskiej. Budynek zręcznie wpisano w teren Górek Krakowskich, dzięki czemu jest prawie całkiem niewidoczny. Dom dosłownie tonący w pagórkach będzie doskonałym miejscem do życia dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie bliski kontakt naturą.
Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.