Heather i Ivan Morison zaprezentowali instalację „Mother” – prototyp krytej strzechą altanki dla zwiedzających rezerwat przyrody Wicken Fen w hrabstwie Cambridge. Projektując, artyści inspirowali się stogami siana, będącymi stałym elementem letniego krajobrazu tej części Anglii. Słomiane chatki mają za zadanie chronić spacerowiczów przed deszczem i wiatrem, a także… działać terapeutycznie.
Schronienie w sianie
Heather i Ivan, designerzy ze studia Morison, chcieli zbadać, w jaki sposób można wykorzystać świat przyrody do poprawy zdrowia człowieka. Para została zainspirowana książką Nature Cure autorstwa Richarda Mabey’a, w której pisarz wykazuje zbawienny wpływ obcowania z krajobrazem wsi na stany depresyjne.
„Instalacja oferuje przestrzeń do refleksji nad niepokojącymi sprawami, może również uspokoić umysł, który ma okazję skupić się na prostych cechach materialnych dzieła oraz cechach otaczającego go krajobrazu” – powiedział Ivan Morison.
Kształt i proporcje konstrukcji zostały oparte na tradycyjnych belach siana. Spadzisty szczyt tworzy dach z niewielkim okienkiem na szczycie. Konstrukcja do złudzenia przypomina tradycyjne, spoczywające na polach stogi. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec podłużne otwory, które zapraszają do wejścia do środka i oddaniu się refleksji.
Artyści, znani z traktowania struktur architektonicznych jako formy sztuki, zbudowali okrągłą ramę dla konstrukcji, używając drewna z własnego lasu w północnej Walii. Do skonstruowania strzechy zatrudnili natomiast wykwalifikowanego miejscowego rzemieślnika, szczególnie związanego z rezerwatem Wicken Fen.
„Mother” została zamówiona przez Wysing Arts Center w ramach regionalnego programu artystycznego o nazwie New Geographies, którego celem jest sprowadzanie dzieł sztuki współczesnej do nietypowych miejsc we wschodniej Anglii.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów i teoretyków architektury do udziału w konkursie na esej, który przedstawi zagadnienie architektury w dobie kryzysu klimatycznego. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne.
SARP Wrocław oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta zapraszają do udziału w konkursie na projekt nowego budynku dla Akademii. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany, a jego autor otrzyma nagrodę pieniężną.
Johns Hopkins University wybrał BIG do zaprojektowania swojego nowego Centrum Studenckiego. Nowy budynek ma odnowić wizerunek kampusu i ożywić jego życie społeczne i kulturalne. Duńscy architekci opisują swój nowy projekt jako „otwarty, nowoczesny i przyjazny obiekt, który stanie się nowym centrum zaangażowania społecznego dla społeczności uniwersyteckiej”.
Dla artysty, który - oprócz kawałka papieru - do stworzenia swojego dzieła potrzebował nieco betonu, dobrej jakości szkła czy solidnej stali, okres siermiężnego PRL-u mógł jawić się jako koszmar. Jeżeli jakimś cudem udało mu się zgromadzić niezbędne materiały, na drodze stawało chore prawo, surowo przestrzegane przez rozrośniętą do granic absurdu biurokrację. W takich warunkach zbudowanie czegoś, co odbiegało od przyjętych standardów, wymagało żelaznych nerwów, pasji oraz odrobiny sprytu. Dlatego popularne Igloo Witolda Lipińskiego należy uznać za triumf inteligencji nad niewydolnym systemem Ludowej Polski.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.