Muzeum Astronomii w Szanghaju, zdj. Ennead Architects
Nowojorskie studio Ennead Architects ukończyło największe na świecie muzeum astronomii w Szanghaju w Chinach. Bryła obiektu nie ma linii ani kątów prostych. W ten sposób uosabia kształty i dynamikę wszechświata.
Podstawą koncepcji Muzeum Astronomii w Szanghaju było abstrakcyjne ucieleśnienie podstawowych praw astrofizyki, praw, które rządzą przestrzenią, w architekturze” – wyjaśnił Thomas J. Wong z Ennead Architects. „Chcieliśmy, aby ten budynek w miarę możliwości odzwierciedlał esencję wszechświata, a w przestrzeni nie ma przecież linii prostych ani kątów prostych!” – dodał architekt.
Muzeum Astronomii w Szanghaju, zdj. Ennead Architects
Położona w Lingang na południowy zachód od Szanghaju instytucja jest częścią Szanghajskiego Muzeum Nauki i Techniki. Mówi się, że jest ona „największym muzeum na świecie poświęconym wyłącznie badaniu astronomii”. „Żyjemy we wszechświecie, pozostającym w ciągłym ruchu. To coś tak istotnego, a jednocześnie tak łatwego do przeoczenia. Pojęcie ruchu orbitalnego i jego związku z czasem stało się głównym źródłem inspiracji dla tej formy architektonicznej”.
Muzeum Astronomii w Szanghaju, zdj. Ennead Architects
Muzeum podzielone jest na dwa duże zaokrąglone budynki, przed którymi rozciąga się duży publiczny plac i zbiornik wodny. W obu budynkach znajdują się elementy bezpośrednio nawiązujące do tematu przestrzeni kosmicznej. Projekt operuje kolistymi, obłymi kształtami, przywodzącymi na myśl ruch orbitalny planet. Jak podkreślają autorzy budynku, zwiedzanie tego starannie zaprojektowanego obiektu architektonicznego będzie wyjątkowym doświadczeniem poznawania wszechświata poprzez różne formy sztuki.
Duńskie studio Schmidt Hammer Lassen ujawniło projekt 100-metrowego bloku mieszkalnego w Szwajcarii, który po ukończeniu zyska miano najwyższego na świecie drewnianego budynku. Pokryty terakotą Rocket&Tigerli powstanie na dawnym terenie przemysłowym w mieście Winterthur niedaleko Zurychu.
Heatherwick Studio ujawniło plan przebudowy centrum handlowego w sercu Nottingham. Projekt przekształci dawny budynek w nowoczesny kompleks handlowy i podkreśli potencjał turystyczny tego obszaru.
Platforma konkursowa UNI zaprasza autorów prac dyplomowych z dziedziny architektury, architektury krajobrazu i urbanistyki do udziału w przeglądzie najlepszych prac dyplomowych – konkursie UniATA.
Kilkukrotnie mieliśmy okazję podziwiać oryginalne projekty lustrzanych domów autorstwa zagranicznych architektów. Efektowny trend dotarł już również na nasze rodzime podwórko. Dom Lustro projektu pracowni TRINN wykorzystuje zalety tego rozwiązania, kamuflując się niejako w zielonym, zachwycającym krajobrazie pomorskiego lasu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.