Nowa Dolina Gagarina. Nowoczesne tereny wiejskie w Armenii
Nowa Dolina Gagarina. Nowoczesne tereny wiejskie w Armenii
Firma MVRDV prezentuje projekt stworzony we współpracy z organizacją DAR Foundation for Regional Development and Competitiveness oraz rządem Armenii. Wizja architektów zakłada przekształcenie 34 000 hektarów Doliny Gagarina w Armenii w zrównoważoną, ekologiczną i atrakcyjną przestrzeń.
Dolina Gagarina ma stać się nowoczesnym, ekologicznym miejscem do życia, pracy i odpoczynku. Wizja MVRDV zmieni tę nieużywaną dotąd przestrzeń w zróżnicowany biologicznie obszar, na którym znajdą się budynki mieszkalne i handlowe, a także wysokiej jakości przestrzenie publiczne, które zbliżą mieszkańców do natury.
Dolina nazwana na cześć Jurija Gagarina znajduje się w pobliżu jeziora Sevan, w bliskiej odległości od stolicy Armenii. Architekci z MVRDV dokładnie przestudiowali charakterystyczne ukształtowanie terenu, a także uwzględnili położenie rzek i innych zbiorników wodnych, aby zoptymalizować nawodnienie znajdujących się w pobliżu pól uprawnych. Zadaniem projektantów było stworzenie wszechstronnego i przyszłościowego krajobrazu, sprzyjającego zrównoważonemu rolnictwu i życiu.
Pierwszym etapem prac nad Doliną Gagarina będzie połączenie istniejących dróg i ścieżek, a także dodanie nowych, aby poprawić komfort transportu w Dolinie. Stare, postkomunistyczne budynki zostaną całkowicie odnowione, aby ograniczyć marnotrawstwo materiałów budowlanych. Projekt zakłada połączenie tradycyjnego ormiańskiego budownictwa mieszkalnego z nowoczesnymi, proekologicznymi rozwiązaniami. Planowana jest również budowa hali targowej, centrum handlowego, centrum sztuki oraz stadionu, który pomieści 4500 widzów. W sercu projektu stanie kulisty ośrodek edukacyjno-rolniczy, otoczony domami tworzącymi pionowe wsie.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Home Futura, który zbierze najlepsze wizualizacje konceptów domów jednorodzinnych. Nadesłane prace mają redefiniować tradycyjne postrzeganie domu i wyznaczyć nowe trendy w projektowaniu tego rodzaju budynków.
Zapraszamy do udziału w konkursie NA STÓŁ!, którego przedmiotem jest projekt inspirującego produktu codziennego użytku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Pracownia architektury krajobrazu NArchitekTURA wykorzystała 40 płyt z szarego piaskowca do stworzenia parku pamięci na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Projekt ma na celu upamiętnienie tragicznej historii polskich Żydów zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
Burmistrz Paryża, Anne Hidalgo, przedstawiła plany przebudowy opiewanej w tekstach kultury zachodniej alei Champs-Élysées. Przestrzeń, która od lat stanowi inspirację dla artystów wszystkich dziedzin - od twórców filmowych, przez malarzy, aż po muzyków – zostanie przekształcona w nowoczesną, przyjazną spacerowiczom przestrzeń rekreacyjną.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.