Nowa Dolina Gagarina. Nowoczesne tereny wiejskie w Armenii

Nowa Dolina Gagarina. Nowoczesne tereny wiejskie w Armenii

Dolina Gagarina, zdj. MVRDV

Firma MVRDV prezentuje projekt stworzony we współpracy z organizacją DAR Foundation for Regional Development and Competitiveness oraz rządem Armenii. Wizja architektów zakłada przekształcenie 34 000 hektarów Doliny Gagarina w Armenii w zrównoważoną, ekologiczną i atrakcyjną przestrzeń.

Dolina Gagarina ma stać się nowoczesnym, ekologicznym miejscem do życia, pracy i odpoczynku. Wizja MVRDV zmieni tę nieużywaną dotąd przestrzeń w zróżnicowany biologicznie obszar, na którym znajdą się budynki mieszkalne i handlowe, a także wysokiej jakości przestrzenie publiczne, które zbliżą mieszkańców do natury.

Dolina Gagarina, zdj. MVRDV

 

Dolina nazwana na cześć Jurija Gagarina znajduje się w pobliżu jeziora Sevan, w bliskiej odległości od stolicy Armenii. Architekci z MVRDV dokładnie przestudiowali charakterystyczne ukształtowanie terenu, a także uwzględnili położenie rzek i innych zbiorników wodnych, aby zoptymalizować nawodnienie znajdujących się w pobliżu pól uprawnych. Zadaniem projektantów było stworzenie wszechstronnego i przyszłościowego krajobrazu, sprzyjającego zrównoważonemu rolnictwu i życiu.

Dolina Gagarina, zdj. MVRDV

 

Pierwszym etapem prac nad Doliną Gagarina będzie połączenie istniejących dróg i ścieżek, a także dodanie nowych, aby poprawić komfort transportu w Dolinie. Stare, postkomunistyczne budynki zostaną całkowicie odnowione, aby ograniczyć marnotrawstwo materiałów budowlanych. Projekt zakłada połączenie tradycyjnego ormiańskiego budownictwa mieszkalnego z nowoczesnymi, proekologicznymi rozwiązaniami. Planowana jest również budowa hali targowej, centrum handlowego, centrum sztuki oraz stadionu, który pomieści 4500 widzów. W sercu projektu stanie kulisty ośrodek edukacyjno-rolniczy, otoczony domami tworzącymi pionowe wsie.

Dolina Gagarina, zdj. MVRDV

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.