Muzeum Sztuki Pudong od Atelier Jean Nouvel

Muzeum Sztuki Pudong od Atelier Jean Nouvel

Muzeum Sztuki Pudong, zdj. Chen Hao

Monumentalne, wyłożone granitem muzeum autorstwa Atelier Jean Nouvel, powstałe w szanghajskiej dzielnicy Pudong, zostało otwarte dla zwiedzających. Muzeum Sztuki Pudong zajmuje rozległą działkę o powierzchni prawie 40 000 metrów kwadratowych. Dzięki starannie zaprojektowanym wnętrzom i równie dopracowanym terenom okalającym budynek zwiedzanie muzeum będzie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego z gości.

Budynek Muzeum Sztuki Pudong, choć znajduje się w okolicy innych budynków, jest od nich odseparowane szpalerem drzew. Dzięki temu budynek wydaje się oddalony od miasta, zaciszny i zachęcający do refleksji nad wszechobecnymi dziełami sztuki. Przestrzeń wystawiennicza będzie bowiem obejmować nie tylko ściśle wyznaczone do tego celu pomieszczenia wewnątrz budynku. Współczesne rzeźby, instalacje i inne dzieła sztuki znajdą się również na placu przed Muzeum, na dziedzińcu, tarasie i terenach zielonych. 

Muzeum Sztuki Pudong, zdj. Chen Hao

 

Samo muzeum zostało zaprojektowane jako prosta, minimalistyczna bryła. Złożona z dwóch sześciennych form została wyłożona granitem, dzięki czemu zyskała niepowtarzalny charakter. Na fasadzie budynku zostały umieszczone ekrany, na których wyświetlane będą treści związane ze sztuką współczesną i ofertą Muzeum. Wewnątrz budynku znajdą się przestrzenie wystawiennicze i wielofunkcyjne pomieszczenia, które pozwolą władzom Muzeum na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Na szczycie konstrukcji znajdzie się restauracja z zachwycającym widokiem na płynącą nieopodal rzekę.

Muzeum Sztuki Pudong, zdj. Chen Hao

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.